Erzurum İli Zygoribatula (Acarı, Oribatıda, Orubatullade) türleri üzerine sistematik araştırmalar
- Tez No: 96378
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Erzurum ilinden toplanan materyal esas alınarak, bu bölgede yaşayan Zygoribatula Berlese, 1916 türlerinin sistematik özellikleri incelenmiştir. Mayıs 1998- Ekim 1999 tarihleri arasında çeşitli yaşama ortamlarından döküntü, toprak ve yosun örnekleri alınarak Berlese hunilerinde ayıklama işlemine tabi tutulmuştur. Araştırma bölgesinde; Zygoribatula exilis (Nicolet, 1855); Z concinna, Iordansky, 1990; Z.frisiae, (Oudemans, 1900); Z terricola Van der Hammen, 1952; Z undulata Berlese, 1916; Z cognata (Oudemans, 1902) ve Z connexa (Berlese, 1904) türleri tespit edilmiştir. Bu türlerden; Z connexa, Z. frisiae, Z. exilis ve Z. concinna Türkiye faunası için yenidir. Daha önce ülkemizden kaydedilmiş olan Z undulata, Z. terricola ve Z. cognata için yeni lokaliteler verilmiştir. Teşhis edilen türlerin ışık mikroskobunda incelemeleri yapılarak şekilleri çizilmiş, ölçümleri yapılmış ve tanımlan gözden geçirilmiştir. Ayrıca, zoocoğrafik yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Systematical features of Zygoribatula Berlese, 1916 species inhabiting in this area, on the basis of the material collected from Erzurum province, have been examined. Between the dates of May 1998-October 1999, the litter, soil and moss samples have been taken from various habitats and extracted in the Berlese's funnels In the investigation area; Z.exilis (Nicolet, 1855), Z.concinnq Iordansky, 1990; Z.frisiae (Oudemans, 1900); Z terricola Van der Hammen, 1952; Z undulata Berlese, 1916; Z cognata (Oudemans, 1902) and Z connexa (Berlese, 1904) belonging to the genus Zygoribatula have been determined. Of these; Z connexa, Z. frisiae, Z. exilis ve Z. concinna are new records for the fauna of Türkiye. New localities for Z undulata, Z. terricola and Z cognata which have been recorded from Türkiye at first, have also been given. Under the light microscopy, examinations of these species have been done, their figures drawn, their measurements made, and their descriptions reviewed. In addition, zoogeographical distributions have also been given.