Mobbing ve örgütsel sessizliğin örgütsel iletişime etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mobbing and organizational silence on organizational communication
- Tez No: 963785
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mobbing, bireyin iş ortamında sistematik şekilde, kasıtlı bir biçimde ve tekrar eden psikolojik tacize maruz bırakılmasıdır. Örgütsel sessizlik, çalışanların örgütsel sorunlar, öneriler veya endişeler hakkında bilgi, fikir ve görüşlerini bilinçli olarak ifade etmekten kaçınması durumudur. Örgütsel iletişim ise bir örgütün ortak amaçlarına ulaşmak için çalışanları arasındaki bilgi, duygu ve düşüncelerin aktarımını sağlayan iletişim süreçleridir. Bu çalışma, gıda ve içecek sektöründeki bir işletmede çalışanların mobbing, örgütsel sessizlik ve örgütsel iletişim hakkındaki bilgi düzeylerini, mobbing ve örgütsel sessizlik uygulamalarıyla karşılaşma durumlarını ve bu karşılaşmaların örgütsel sessizliğe yol açıp açmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma deseni benimsenerek, anket tekniği ile toplam 107 çalışandan veri toplanmıştır. Toplanan veriler öncelikle güvenirlik analizine tabi tutulmuştur. Daha sonra da korelasyon, t-testi, ANOVA ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analizlerin sonucunda verilerinin yeterli güvenirlik düzeyinde olduğu görülmüştür. İstatistiki analizler sonucunda mobbingin örgütsel iletişim dinamiklerini karmaşık yollarla etkilediğini, hatta belirli durumlarda iletişimin artmasına yol açabileceğini göstermiştir. Ayrıca, çalışanların demografik özellikleri (özellikle kıdem, aile gelir durumu ve eğitim düzeyi) ile örgütsel algıları arasında önemli bağlantılar olduğu, ancak cinsiyet ve medeni durumun bu algılar üzerinde belirleyici bir rol oynamadığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular, işyerinde mobbing ve sessizlikle mücadele ile etkin iletişim stratejileri geliştirme konusunda örgütlere ve yöneticilere önemli çıkarımlar sunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Mobbing, Örgütsel Sessizlik, Örgütsel İletişim, İletişim
Özet (Çeviri)
Mobbing is defined as the systematic, deliberate, and repeated psychological harassment of an individual in the workplace. Organizational silence refers to situations where employees consciously refrain from expressing information, ideas, and opinions about organizational problems, suggestions, or concerns. Organizational communication, on the other hand, encompasses the communication processes that facilitate the transfer of information, emotions, and thoughts among employees to achieve an organization's common goals. This study aims to investigate employees' knowledge levels regarding mobbing, organizational silence, and organizational communication within a food and beverage sector enterprise. It also examines their experiences with mobbing and organizational silence practices and whether these encounters lead to organizational silence. Adopting a quantitative research design, data were collected from a total of 107 employees using a survey technique. The collected data first underwent reliability analysis, followed by correlation, t-test, ANOVA, and regression analyses. The analyses confirmed that the data possessed a sufficient level of reliability. Statistical analyses revealed that mobbing influences organizational communication dynamics in complex ways, and in certain situations, it may even lead to an increase in communication. Furthermore, the study concluded that there are significant connections between employees' demographic characteristics (especially seniority, family income level, and education level) and their organizational perceptions. However, gender and marital status were not found to play a decisive role in these perceptions. The findings offer important implications for organizations and managers in combating workplace mobbing and silence, as well as in developing effective communication strategies. KEYWORDS: Mobbing, Organizational Silence, Organizational Communication, Communication.