Mobbing ve örgütsel sessizliğin çalışanların motivasyonu üzerine etkisi
The effect of movi̇es and organi̇zati̇onal si̇lence among employees' moti̇vati̇on
  1. Tez No: 407040
  2. Yazar: LAMİA ALKAYIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Örgütlerde çalışanlara yapılan her türlü baskı ve zorlama davranışı olarak değerlendirilebilecek olan psikolojik yıldırma (mobbing), bireylerin hem ruhsal hem de fiziksel olarak büyük zararlar görmesine neden olmaktadır. Bu zararın en aza indirilmesi ya da ortadan kaldırılmasında kurban/mağdur kadar toplumun tüm kesimlerine sorumluluklar düşmektedir. Örgütsel sessizlik, genel olarak işgörenlerin farklı görüş, düşünce ve fikirlere sahip olmalarına karşın, bunu üstlerinden bilinçli olarak esirgemeleri olarak tanımlanmaktadır. Mobbingle ve örgütsel sessizlikle etkili bir şekilde mücadele edilmesi özel, kamu ve akademik çevrelerce tartışılmaktadır. Örgütsel güvenin düşük olduğu ortamlarda, çalışanlar bilgilerini saklayarak önemli problemleri dile getirmeyecek; örgütsel öğrenme, örgütsel değişim ve gelişim, yaratıcılık ve yenilikçilik sekteye uğrayacaktır. Dolayısıyla güvensiz ve sessiz çalışanın verimlilik performansı azalacak, örgütsel hedef ve eylemlere katkısı azalacaktır. Motivasyon, insanların verimli olmasını sağlayan yönlendirici bir güçtür. Dolayısı ile işletmeler için büyük önem taşıyan bir kavramdır. İşletmelerin amaçlarını uygun kaynak kullanımı ile gerçekleştirmelerinde yüksek motivasyona sahip çalışanların önemli katkısı olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın amacı; çalışanların örgütsel sessizlik, mobbing ve motivasyon ile performans düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma bölümünde, yerel bir belediyede mobbing, örgütsel sessizlik ve motivasyon üzerine bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing which can be considered as a behavior of all kinds of psyschological pressure and coercion to employees in organization leads to great damage to individuals both spiritually and physically. All part of the community, as well as victim, is responsible for minimization or elimination of this damage. Organizational silence is generally defined as employees which have despite the different opinion, thoughts and ideas withhold these from their superiors consciously. Struggle in an effective way with mobbing and organizational silence are beeing discussed by the private, public and academic milieu/environment. İndividuals employed in an environment where organizational trust is poor would keep their knowledge to themselves, avoiding giving voice to important problems, which would, in turn, disrupt organizational learning, organizational change and development, creativity and innovativeness. Insecure and silent employees will have diminished efficiency and performance and contributions to the organizational targets and actions. Motivation is an influencing factor that makes the people productive. Therefore it has great importance for the organizations. It is possible to say that workers having high motivation have important role in the companies' realizing their targets with the use of optimum source. The aim of this study is to examine the relationship between the levels of workers' performance and organizational silence, motivations, mobbing. In research section, it was made a poll about mobbing, organizational silence and motivation among employees of a local municipallty.