Çanakkale güney kıyılarında plaj kirliliğinin haritalanması
Mapping beach pollution on the southern coast of Çanakkale
- Tez No: 963791
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EVREN ERGİNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Kuzeybatı kıyılarında yer alan ilimiz Çanakkale'nin merkez ilçesinde bulunan üç farklı plajdaki (Kepez Halk Plajı, Dardanos Halk Plajı ve Güzelyalı Halk Plajı) katı atık kirliliğinin niceliksel analizine odaklanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, bölgedeki kirlilik yoğunluğunu belirlemek ve kirletici türlerinin dağılımını ortaya koyan kirlilik yoğunluğu haritalarını oluşturmaktır. Literatürdeki mevcut çalışmalar genellikle büyük ölçekli kıyı şeritlerini incelerken, bu araştırma amaca uygun tasarlanmış bir örnekleme aracı ile mikro kirleticilerin etkin şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır. Geliştirilen delikli paslanmaz demir toplama cihazı, geleneksel yöntemlerin ötesinde, milimetrik atıkların dahi nicel veriye dönüştürülmesine olanaktanımıştır. Kasım 2024- Mart 2025 tarihleri arasında belirlenen plajlardaki plaj atıklarının tür ve miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Her plaj kendi konumu itibariyle farklı uzunluklarda ve genişliklerde incelenmiştir. Toplanan atıklar Birleşmiş Milletler Çevre Programına (UNEP) göre sınıflandırıldı ve miktarları belirlendi. Tüm lokasyonlarda 6 parametrelik atık türü (plastik, cam, organik atık, sigara izmariti, metal ve endüstri/kumaş atık) belirlenmiştir. Bu parametreler belirlenirken önceki yapılan çalışmalar incelenmiş ve çalışma alanlarından çıkan atık türleri karşılaştırılarak ortak bir paydada toplanmıştır. Toplam olarak tüm istasyonlardan 716 adet plastik atık, 981 adet cam atık, 365 adet organik atık, 1073 adet sigara izmariti, 737 adet metal atık ve 227 adet endüstri/kumaş atık olmak üzere toplamda 4099 adet atık toplanmıştır. Elde edilen tüm veriler sonucunda plajların Temiz Kıyı İndeksleri (TKİ) hesaplanmış ve Kepez Halk Plajı temiz, Dardanos Halk Plajı orta-temiz ve Güzelyalı Halk Plajı temiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the quantitative analysis of solid waste pollution at three beaches (Kepez Public Beach, Dardanos Public Beach, and Güzelyalı Public Beach) located in the central district of Çanakkale, a province located on the northwestern coast of Turkey. The primary objective of the study is to determine the pollution density in the region and to generate pollution density maps showing the distribution of pollutant types. While existing studies in the literature generally examine large-scale coastlines, this research utilizes a purpose-designed sampling tool to effectively identify micropollutants. The developed perforated stainless steel iron collection device, beyond traditional methods, allows for the conversion of even millimetric waste into quantitative data. The aim was to determine the types and amounts of beach waste at the selected beaches between November 2024 and March 2025. Each beach was examined at different lengths and widths due to its location. The collected waste was classified and quantified according to the United Nations Environment Programme (UNEP). At all locations, six parameters of waste types (plastic, glass, organic waste, cigarette butts, metal, and industrial/fabric waste) were determined. Previous studies were reviewed to determine these parameters, and waste types from the study areas were compared and compiled into a common denominator. A total of 4099 items of waste were collected from all stations: 716 items of plastic waste, 981 items of glass waste, 365 items of organic waste, 1073 items of cigarette butts, 737 items of metal waste, and 227 items of industrial/fabric waste. Based on all the data obtained, the Clean Coast Index (CCI) for the beaches was calculated, with Kepez Public Beach being rated clean, Dardanos Public Beach being moderately clean, and Güzelyalı Public Beach being rated clean.