Demir ve askorbik asit kullanımının oksidatif stres parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of iron and ascorbic acid use on oxidative stress parameters
  1. Tez No: 963792
  2. Yazar: BERNA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışma, demir varlığında Drosophila melanogaster'de askorbik asidin oksidatif stres parametreleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Aşırı demir alımının oksidatif stresi indüklediği bilinmekteyken, meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan bir bileşik olan askorbik asit, antioksidan özellikleriyle tanınmaktadır. Bu bağlamda çalışma, askorbik asidin demir kaynaklı oksidatif hasara karşı düzenleyici rolünü değerlendirmeye odaklanmaktadır. Yöntem: Demir ve askorbik asit maruziyeti, üçüncü evre larvalara dört grup olacak şekilde uygulandı: Kontrol grubu, askorbik asit grubu, demir grubu ve demir ile askorbik asit grubu. Uygulama sonrası larvalardan gelişen yetişkin başlarında antioksidan enzimlerin ve AChE enziminin mRNA ekspresyonları real time PCR ile belirlendi. Ayrıca örneklerde enzim aktiviteleri ve MDH ve GSH seviyeleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Bulgular: Demir muamelesi, SOD, CAT ve GPx aktivitelerinde belirgin bir inhibisyona ve sadece CAT mRNA düzeyinde azalmaya yol açmıştır. Ayrıca MDA seviyesinde artışa neden olurken, GSH seviyesinde ise azalmaya neden olmuştur. Bunun aksine demir ve askorbik asit birlikte uygulandığında enzim aktiviteleri ile GSH düzeyleri demir grubuna kıyasla anlamlı şekilde korunmuş, MDA artışı ise büyük ölçüde sınırlanmıştır. Bu veriler, askorbik asidin demir kaynaklı oksidatif stres yanıtını modüle edebileceğini ortaya koymuştur. Sonuç: Elde edilen bulgular, demir uygulamasının meyve sineklerinde antioksidan savunma mekanizmalarını zayıflatıp oksidatif hasarı tetiklerken; askorbik asidin bu demir ile ilişkili stresi önemli oranda hafiflettiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, askorbik asidin demir kaynaklı oksidatif stres modellerinde potansiyel bir koruyucu ajan olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the effect of ascorbic acid on oxidative stress parameters in Drosophila melanogaster in the presence of iron. While excessive iron intake is known to induce oxidative stress, ascorbic acid — a compound commonly found in fruits and vegetables — is recognized for its antioxidative properties. In this context, the study focuses on assessing the modulatory role of ascorbic acid against iron-induced oxidative damage. Method: Exposure to iron and ascorbic acid was applied to third-instar larvae in four experimental groups: control, ascorbic acid only, iron only, and a combined iron plus ascorbic acid group. Following the exposure, mRNA expression levels of antioxidant enzymes and acetylcholinesterase (AChE) in the heads of adult flies that developed from the larvae were determined using real-time PCR. In addition, enzyme activities as well as malondialdehyde (MDA) and reduced glutathione (GSH) levels were measured spectrophotometrically in the samples. Findings: Iron treatment resulted in significant inhibition of SOD, CAT, and GPx activities, along with a reduction in CAT mRNA expression levels only. Moreover, it led to an increase in MDA levels and a decrease in GSH levels. In contrast, co-administration of iron and ascorbic acid significantly preserved enzyme activities and GSH levels compared to the iron-only group, while largely limiting the increase in MDA levels. These findings suggest that ascorbic acid may modulate the oxidative stress response induced by iron exposure. Results: The results indicate that iron exposure weakens the antioxidant defense mechanisms and triggers oxidative damage in fruit flies, whereas ascorbic acid markedly alleviates this iron-related stress. These outcomes suggest that ascorbic acid could serve as a potential protective agent in iron-induced oxidative stress models.