Güney Marmara kıyılarında (Çanakkale-Lapseki) denizel geç kuvaterner tortullarının sedimantolojik özellikleri
Characteristics of the late quaternary marine sequences in Çanakkale-Lapseki area, southern Marmara region, Turkey
  1. Tez No: 95729
  2. Yazar: EMİNE ARZU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. NİZAMETTİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÜNEY MARMARA KIYILARINDA (ÇANAKKALE - LAPSEKİ ARASI) DENİZEL GEÇ KUVATERNER TORTULLARININ SEDİMANTOLOJİK ÖZELLİKLERİ Emine Arzu Çelik Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nizamettin Kazancı Marmara Denizi'nin güney kıyılarında, Çanakkale'nin doğusunda yer alan Hasanpaşa Burnu, Dutüstü Burnu, Pilavtepe, Sarıyariar ve Kaplantepe adı ile bilinen beş ayrı lokalitede kırıntılı kavkı yığışımlı denizel geç Kuvaterner tortulları incelenmiştir. Güncel kıyılarda, devamsız teras morfolojisinde görülen bu lokalitelerdeki depolanmalar, 200 - 700 metre uzunluk ve 7 - 8 metre kalınlık sunarlar. İstif gelişimi açısından incelendiğinde genel depolanma özelliklerinin birbirine benzediği görülür. İstif çamurtnşı seviyesi ile (A) başlar, fosil içermektedir ve muhtemelen dalga tabanı altında depolanmıştır. Bunu üste doğru kabalaşanözellikte kumlu seviye üzerler (B). Bu kumlu düzey tüm lokalitelerde tipiktir. B seviyesinin tabanı tutturulmamış ve iyi yıkanmış kumlardan oluşur; üst kısımlarına doğru kabuk nispeti ve sıkışma artarken yeryer tatlı su çimentolanması özellikli, patates cipsi benzeri kabuksu tortul yapılara geçiş gösterir. Bu kumlu düzey muhtemelen kumsal yüzü altında depolanmıştır. Czerleyen seviye kabuksu (cips) yapılar şeklindedir. Bu seviye (C) Kaplantepe'de Ostrea kavkıların baskın oluşu ile tanınırken, diğer lokalitelerde Bivalv ve Gastropod gibi kavkıların egemenliği dikkat çeker. Sanyariar ve Kaplantepe lokalitelerinin tabanında yaşı 200.000+11.000 ve 120.000+4.800 yıl bulunmuştur. Bu seviyelerin üzerine kaba taneli plaj konglomeraları (D) gelir. Bu geç Kuvaterner istifi tipik regresif gelişimli depolanmalardır. Marmara Deniz'inin kuzey kesimlerinde benzer tortullar güncel deniz seviyesinden 1-40 metre yüksekliklerde bulunurlar. Bu tortullar geniş bir körfez içinde, uzun bir regresyon döneminde gelişmiş olmalıdırlar. 2000, 85 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kuvaterner, Tortul, Sedimentoloji, Regresyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CHARACTERISTICS OF THE LATE QUATERNARY MARINE SEQUENCES IN ÇANAKKALE - LAPSEKİ AREA, SOUTHERN MARMARA REGION, TURKEY Emine Arzu Çelik Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor : Prof. Dr. Nizamettin Kazancı Along the southern coasts of the Marmara sea, clastic shelly sequences of late Quaternary have been described in five different Iocaliteies called Hasanpasa Burnu, Dutüstü Burnu, Pilavtepe, Sanyarlar and Kaplantepe towards the east from Çanakkale town in Turkey. The deposits in each locality are 200 to 700 m. long and to 8 - 18 m. thick, showing a non-continous terrace morphology on the modern coasts. Each one is seperate sequence, although general depositional characteristics are similar more or less from sequential development point of view. Sequences begin with a mudstone layer (A) at the base. This basal layer is fossiliferous, and probably they were deposited in an environment at below the wave base. They are overlain by thick sand layers (B) coarsening upward. The sand layers are tyoical in all localities. The lower part of layer B is composed unconsolidated, washed sand, but the upper part is fairly compacted and includs a few shells together with chips-like sandstones formed by local vadose cement.These cleaned sand layer was probably formed in lower beachface. The overlying layer is showing the character of a shell-like beds. The layer C in the Kaplantepe locality is made by ostrea shell dominantly, however gastropods and different bivalves are abundant shells in other localities. The bases of shelly beds of the Sanyariar and Kaplantepe localities have been dated 200.000+11.000 yrs and 120.000+4.800 yrs BP respectively. This layer is capped by the coarse grained beach conglomerates (D) in all localities. The described sequential character of the Late Quaternary deposits display a regresive development. Similar deposits are also exposed on the northern coasts of the Marmara sea, however they are at 1-40 m elevation above the modern sea level. The studied sequences probably have been deposited during the long regression periods in large bays of Marmara Sea coasts. 2000, 85 pages KEY WORDS: Quaternary, Sediment, Sedimentology, Regression