Pasif sigara içiciliğinin konka reaktivitesi ve mukosiliyer klirense etkisi
The effect of passive smoking on mucociliary clearance and inferior concha reactivity
- Tez No: 963790
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI ŞAHİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Özet Giriş Bu çalışmanın amacı, pasif içiciler arasında sigara dumanının konka reaktivitesi ve mukosiliyer klirens (MCC) üzerindeki etkisini araştırmaktır. yöntemler Bu çalışmaya 60 yetişkin hasta (30 pasif içici ve 30 sağlıklı birey kontrol grubu olarak) dahil edildi. Sigara dumanına pasif maruziyetle ilgili bir anketin ardından, tüm katılımcılara sakarin testi kullanılarak MCC ölçümü yapıldı. Başlangıç ve dekonjestan sonrası akustik rinometri değerleri (MCA1, MCA2, VOL1, VOL2) ölçüldü ve iki test değeri arasındaki yüzdelik değişimler (yani; nazal dekonjestanlara yanıt = konka reaktivitesi) kaydedildi. Sonuçlar 37 kadın (%61,7) ve 23 erkek (%38,3) olmak üzere toplam 60 hasta 18-57 yaşları arasındaydı.
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction The aim of this study is to investigate the effect of cigarette smoke on turbinate reactivity and mucociliary clearance (MCC) in passive smokers. Methods 60 adult patients (30 passive smokers and 30 healthy subjects as the control group) were recruited for this study. Following a questionnaire on passive smoke exposure, MCC measurement using the saccharin test was carried out to all participants. The baseline and after decongestant acoustic rhinometry values (MCA1, MCA2, VOL1, VOL2) were measured and the percentage changes between the two test values (ie; response to nasal decongestants = concha reactivity) were recorded. Results All 60 patients, including 37 women (61.7%) and 23 men (38.3%) were between 18–57 years of age .