Canlandırma film ve resim sanatı arasındaki ilişkiler
Relationships between animation film and painting art
  1. Tez No: 963797
  2. Yazar: ALPAY HÜKÜMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇAĞDAŞ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsanlar, düşüncelerini ve deneyimlerini aktarmak için yüzyıllardır farklı yollar kullanmıştır. Başlangıçta sözlü anlatılarla şekillenen bu süreç, zamanla görsel sanatlara, özellikle resim ve hareketli görüntülere dönüşerek farklı anlatım biçimlerine evrilmiştir. Resim sanatıyla başlayan bu görsel ifade geleneği, teknolojik gelişmelerle birlikte canlandırma filmi gibi dinamik bir anlatı formuna dönüşmüştür. Bu dönüşüm, yalnızca anlatı araçlarının değil; aynı zamanda kullanılan teknik malzeme ve biçimsel unsurların da yeniden yorumlanmasını beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda hazırlanan bu tez çalışması, resim sanatı ile canlandırma filmi arasında hem teknik malzemeler hem de biçimsel unsurlar açısından kurulan benzerlikleri ve bu ögelerin kullanım amaçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Resim sanatındaki tarihsel ve teknik gelişmelerin, canlandırmanın estetik ve anlatı biçimleri üzerindeki etkisi farklı bölümler aracılığıyla ele alınmış; sanat disiplinleri arasındaki geçiş ve etkileşim akademik bir çerçevede analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have employed various methods to convey their thoughts and experiences. Initially shaped by oral narratives, this process gradually evolved into visual arts particularly painting and moving images introducing new forms of expression. The tradition of visual storytelling, which began with painting, has transformed into a dynamic narrative medium such as animation through the influence of technological advancements. This transformation has not only redefined the tools of expression but also led to a reinterpretation of the materials and formal elements used. In this context, the present thesis aims to examine the similarities between painting and animated film in terms of both technical materials and formal components, as well as the purposes for which these elements are utilized. The historical and technical developments within the art of painting are explored in relation to their influence on the aesthetic and narrative forms of animation. These intersections and transitions between artistic disciplines are analyzed within an academic framework.