İllüstratif resimlemeyle bilgisayar animation ve duran resimlerin canlandırılması teknikleri üzerine bir deneme
- Tez No: 7685
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Günümüzde, bütün bilim ve eğitim alanlarında yaygın olarak kullanılmaya başlayan“bilgisayar grafikleri”hışla büyüyen bir ilgiyi üzerine çekmektedir. Bu nedenle, bil gisayar grafikleri ve bilgisayar grafiklerinin uygulama alanlarından biri olan“bilgisayar animation”bu araştır manın temelini oluşturmaktadır.“îllüstratif Resimlemeyle Bilgisayar Animation ve Duran Resimlerin Canlandırılması Teknikleri Üzerine Bir Deneme”adını taşıyan bu araştırma da, bilgisayar grafikleri ve bilgisayar animation tekniği nin araştırılmasının yanı sıra en yalın canlandırma tek niği olan“Duran Resimlerin Canlandırılması”(kinestasis animation) tekniği de araştırılmış ve sözü geçen teknik lere ilişkin bir uygulama hazırlanmıştır. Araştırma 6 bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde, görsel iletişimin önemi vurgulanmış, bireyi ve giderekte toplumu etkileyebilecek görsel ile tişim öğelerinin üretilmesi anlamına gelen grafik sanatla rın temel disiplinlerinden biri olan animation alanında kullanılan bilgisayar grafiklerinin önemi üzerinde durul muştur. İkinci bölümde, bilgisayar grafikleri tanımlanmış, tarihçesi verilmiş, bilgisayar grafik dizgelerin donanım özellikleri anlatılmış, bilgisayar grafikleri ve tasa rım/tasarımcı arasındaki ilişki incelenmiştir. üçüncü bölümde, animation' m tarihçesi ve animation teknikleri kısaca tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, bilgisayar animation' ı ile ilişkili olarak filmde grafik ve bilgisayar animation' m tarihçesi verilmiş, iki ve Üç boyutlu bilgisayar animation teknik leri anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca“Machintosh Plus Videoworks 1”program paketi kullanılarak gerçekleştirilen ikiboyutlu bir bilgisayar animation denemesinin uygulamasıverilmiştir. Beşinci bölüme, Duran resimlerin Canlandırılması tek niği ve bu tekniğin uygulanmasına ilişkin olarak hazırla nan illüstratif resimlemelerde kullanılan ekolin boya tekniği kısaca anlatılmış ve bir uygulama yapılmıştır. Altıncı bölümde, yapılan araştırmalara ve uygulama lara ilişkin olarak geliştirilen düşünceler, deneylerle elde edilen sonuçlar ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Recently, computer graphics, used in science and education areas, draw growing attention. For this reason, the basis of this study is the computer animation which is one of the fields of the applications of the computer graphics. The title of the work is“A trial on the com puter animation with illustrative picturing and kinestasis animation techniques”. In this research, the kinestasis animation method which is the simplest computer graphics and computer animation techniques and their applications have been studied. The study consist of 6 parts. In the first part, the importance of visual com munication is emphasized and the role of computer graphics which is one of the basic disciplines and the relation between the computer graphics and design or designator is searched. In the second part, computer graphics is defined and its historical side is given, computer graphics system hardware properties is discussed and the relation between the computer graphics and design or designator is searched. In the third part, the history of animation and the techniques of animation are briefly discussed. In the fourth part, In connection with the computer animation, graphics in film and history of computer anima tion are given and two and three dimensional computer animation methods are presented. In this part using“Machintosh Plus Videworks 1”software package, the ap plication of the two dimensional computer animation trial is reported. In the fifth part, In relation with kinestasis anima-VI 1 ?ti on -techniques and their application, the ecolin dye method used in illustrative picturing is briefly given and an application performed. In the sixth part, the discussion on the study and the results of the experiments and suggestion is presented.