Dijital ekonominin vergilendirilmesi
Taxation of the digital economy
- Tez No: 963823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET KIRCI ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dijital ekonomi; sınır aşan işlemler, fiziki varlık gereksiniminin azalması ve kullanıcı etkileşimli iş modelleriyle geleneksel vergilendirme yöntemlerini zorlamaktadır. Bu durum, vergilendirme yetkisi, vergi matrahı tespiti ve kayıt dışılıkla mücadele gibi konularda önemli sorunlar yaratmaktadır. Çalışmanın amacı, dijitalleşmenin ekonomik yapılar ve vergi sistemleri üzerindeki etkileri inceleyerek, ulusal ve uluslararası önlemleri değerlendirmektir. Bu kapsamda, dijital ekonominin tanımı, Türkiye'deki gelişimi, e-ticaret, bulut bilişim, paylaşım ekonomisi, kripto varlıklar gibi iş modelleri tanıtılmış ve OECD'nin BEPS Eylem Planı ve Avrupa Birliği'nin tek pazar girişimleri gibi uluslararası vergi reformları detaylandırılmıştır. Türkiye başta olmak AB ve OECD ülkelerinin dijital vergi uygulamaları incelenerek, dijital ekonomi alanında başarılı ülke örnekleri üzerinden Türkiye için öneriler sunulmuştur. Türkiye'de Gelir İdaresi'nin dijital dönüşüm politikaları ve dijital hizmet vergisi gibi ulusal önlemler detaylı şekilde ele alınarak; dijital platformlar aracılığıyla gerçekleşen ekonomik faaliyetlerin vergilendirilmesinde karşılaşılan yapısal sorunlar ve çözüm önerileri tartışılmıştır. Çalışma, dijitalleşmenin yarattığı mali zorluklara karşı Türkiye'nin uyum sürecine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The digital economy, characterized by cross-border transactions, a reduced need for physical presence, and user-interactive business models, challenges traditional taxation methods. This situation creates significant problems in areas such as determining taxing rights, establishing the tax base, and combating informality. The aim of this study is to examine the impact of digitalization on economic structures and tax systems, and to evaluate national and international measures. In this context, the study introduces the definition and development of the digital economy in Turkey, along with business models such as e-commerce, cloud computing, the sharing economy, and crypto-assets. It also details international tax reforms, such as the OECD's BEPS Action Plan and the European Union's single market initiatives. Digital tax practices of OECD and EU countries, particularly those of Turkey, are analyzed, and recommendations are presented for Turkey based on successful international examples. National measures such as the Turkish Revenue Administration's digital transformation policies and the Digital Services Tax are examined in detail. Furthermore, structural challenges in taxing economic activities conducted through digital platforms and possible solutions are discussed. The study aims to contribute to Turkey's adaptation process in response to the fiscal challenges posed by digitalization.