Cemil Meriç'in ideolojik varoluş süreci
Cemil Meriç's ideological existene process
  1. Tez No: 963824
  2. Yazar: TURGAY DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Cemil Meriç ideolojileri“idrakimize giydirilmiş deli gömlekleri”ne benzetmiştir ve her düşünceye kapı aralayıp tanımaya çalışmıştır. Bu durum Cemil Meriç'in farklı dönemlerde farklı ideolojilerden etkilenip onları benimsemesine neden olmuştur. Batı menşeili düşünceleri doğrudan Türkiye'ye uyarlamaya çalışanları sert bir dille eleştiren Meriç, hem Doğu hem Batı literatürünü dikkate alarak Türkiye'nin birkaç asırlık problemlerine çözüm üretme uğraşına girişmiştir. Bunu yaparken uğradığı ideolojik değişimler sonucu ister istemez çelişkili fikirler ortaya çıkmıştır. Hayatı, döneminin önemli siyasi olayları, aldığı eğitim, fikir dünyası, etkilendiği entelektüel çevresi, sağ sol, Doğu Batı, yerlilik anlayışı, batılılaşma, dönemin entelektüelleri ve modernleşme gibi konular üzerine yazdıkları ve Cemil Meriç hakkında yazılanlar incelenerek hazırlanan bu çalışma ile Cemil Meriç'in birbirinden zıt fikir ve ideolojileri benimseme süreci; Meriç'in etkilendiği yazarlar, doğup büyüdüğü çevre ve ailesi gibi özel ve Türkiye'nin geçirdiği siyasal ve kültürel süreçler gibi genel nedenler eşliğinde ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cemil Meriç likened ideologies to“straitjackets put on our perception”and tried to open the door to every thought and recognize it. This situation caused Cemil Meriç to be influenced by and adopt different ideologies in different periods. Harshly criticizing those who tried to adapt Western ideas directly to Turkey, Meriç attempted to find solutions to Turkey's problems of several centuries by taking into account both Eastern and Western literature. In doing so, he inevitably came up with contradictory ideas as a result of the ideological changes he underwent. This study, which is prepared by examining his life, the important political events of his period, the education he received, his world of ideas, the intellectual environment he was influenced by, his writings on subjects such as right and left, East and West, the understanding of nativism, westernization, intellectuals of the period and modernization, and the writings about Cemil Meriç, will try to reveal Cemil Meriç's process of adopting contradictory ideas and ideologies; Meriç's influential writers, the environment where he was born and raised, and his family, as well as general reasons such as the political and cultural processes that Turkey has undergone.