Dijital finansal kapsayıcılık endeksi ve karbon emisyonları ilişkisi: Ampirik bir inceleme
An empirical analysis of the relationship between the digital financial inclusion index and carbon emissions
- Tez No: 963869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AĞAN KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, öncelikle 2017 ve 2021 yılları için verilerine ulaşılabilen 111 ülkenin Dijital Finansal Kapsayıcılık Endeksinin (DFKE) hesaplanması ve endeks değerleri üzerinden ülkelerin Dijital Finansal Kapsayıcılık (DFK) düzeylerinin zaman içindeki gelişimlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, kapsamlı bir endeks oluşturabilmek için OECD'nin bileşik (composite) endeks oluşturmada kullandığı metodoloji takip edilerek, 111 ülkenin DFKE'si 2017 ve 2021 yılları için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Çalışmada ayrıca, DFKE'de ele alınan ülkelerin endeks değerleri Dünya Bankası'nın gelir grubu sınıflandırılması göz önüne alınarak; yüksek, üst-orta, orta gelir ve altındaki ve alt gelirli ülke grupları olmak üzere dört gruba ayrılmış ve ülkeler gelir düzeylerine göre karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, genel olarak 2017-2021 yılları arasında DFKE'ye dahil edilen ülkelerin endeks değerlerinin artığı veya ülkelerin mevcut endeks değerlerini ve endeks sıralamasındaki yerlerini koruduğu görülmektedir. Gelir grubu sınıflandırılmasına göre ise tüm gelir gruplarındaki ülkeler, 2017-2021 yılları arasında ortalama endeks değerlerini artırmıştır. Tüm gelir grupları içinde, ortalama endeks değerini en fazla artıran gelir grubu yaklaşık yüzde 27'lik artış ile üst-orta gelir grubu olmuştur. Bu süreçte, üst-orta gelir grubunun ortalama DFKE değerini diğer ülke gruplarına göre 0.06 farkla yükselttiği görülmektedir. Çalışmada ayrıca, çalışmanın ana temasından birini oluşturan DFKE ile karbon emisyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2017 ve 2021 yılları için 109 ülkenin DFKE'sı ile karbon emisyonları arasındaki ilişkinin incelenmesinde sabit etkili panel veri yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Örneğin, bağımlı değişken CO₂ emisyonu ile DFKE2 bağımsız değişkeni arasında %1 önem düzeyinde negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu durumda, iki değişken arasında Ters-U şeklinde bir ilişki olduğu söylenebilir. Buna göre, DFK'nın ilk evrelerinde karbon emisyonlarında artan oranda bir artış görülecek, DFK düzeyi artıkça kredilere ve diğer finansal ürün ve hizmetlere erişim enerji talebinde artışa neden olarak karbon emisyonlarını artıracaktır. Bu artış, dönüm noktası olan 42,12'den sonra emisyonlar üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olacaktır. Literatürde DFK'nın CO₂ emisyonları üzerindeki etkisini bileşik bir endeks üzerinden inceleyen az sayıda çalışma olduğundan, bu çalışmanın bulguları gerek kapsamlı bir DFKE gerekse bu endeksin karbon emisyonları üzerindeki etkisini ortaya koymada literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Çalışma bulguları ayrıca, DFK'yı artırıp çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayarak karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan politika yapıcılar için de önemli sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to calculate the Digital Financial Inclusion Index (DFII) for 111 countries with available data from 2017 and 2021, and to compare the development of countries' Digital Financial Inclusion (DFI) levels over time through index values. For this purpose, to create a comprehensive index, the OECD's methodology for constructing a composite index was followed, and the DFII was separately calculated for 111 countries for both 2017 and 2021. In the study, the DFII's index values were divided into four groups: high, upper-middle, lower-middle, and low-income. This classification was based on the World Bank's income group classification. Then, the countries were compared according to their income levels. According to the findings, in general, the index values of the countries included in the DFII either increased or remained the same, or the countries maintained their positions in the index rankings between 2017 and 2021. According to the income group classification, the average index value increased for all income groups between 2017 and 2021. Among all income groups, the upper-middle income group had the highest increase in average index values, at approximately 27 percent. Compared to other country groups, the upper-middle income group increased the average value of the DFII by 0.06. The study also aims to examine the relationship between DFII and carbon emissions, which is one of the main themes of the study. To this end, the fixed-effect panel data method was used to analyze the relationship between DFII and carbon emissions in 109 countries for the years 2017 and 2021. The findings revealed statistically significant relationships between the dependent and independent variables. For instance, a negative and significant relationship was observed at the 1% significance level between CO₂ emissions (the dependent variable) and DFII2 (the independent variable). In this case, it can be said that the two variables have an inverted-U relationship. Accordingly, carbon emissions are expected to increase incrementally in the early stages of the DFI. As the level of the DFI increases, access to loans and other financial products and services will lead to increased energy demand and, consequently, increased carbon emissions. This increase will mitigate emissions after a certain peak of 42.12. Since there are few studies in the literature examining the impact of DFI on CO₂ emissions through a composite index, the findings of this study will make an important contribution to the literature by providing a comprehensive DFII and demonstrating its impact on carbon emissions. The study findings also have important implications for policymakers who aim to reduce carbon emissions by increasing DFI and contributing to environmental sustainability.