Digital financial ınclusion and economic growth in Ghana
Gana'da dijital finansal katilim ve ekonomik büyüme
  1. Tez No: 966781
  2. Yazar: MOHAMMED AHMED SULEMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER FARUK TEKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 2004-2023 yılları arasındaki yıllık zaman serilerini kullanarak, finansal kapsayıcılığın Gana'daki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ampirik olarak incelemektedir. Çalışmada, kişi başına düşen GSYİH ile finansal kapsayıcılık endeksi, dışa açıklık, enflasyon ve nüfus artışı gibi belirleyici değişkenler arasındaki uzun ve kısa dönem eşbütünleşme etkisini araştırmak için Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeler (ARDL) eşbütünleşme yöntemi kullanılmıştır. Finansal kapsayıcılığı ölçmek ve çoklu doğrusal bağlantıyı önleyerek boyutsallığı azaltmak amacıyla Temel Bileşenler Analizi (PCA) uygulanmıştır. ARDL sınır testi, kişi başına düşen GSYİH ile açıklayıcı değişkenler arasında güçlü bir uzun dönem eşbütünleşme etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Uzun dönemde, temel bulgular finansal kapsayıcılık endeksinin ekonomik büyüme üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu gösterirken, dışa açıklık ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerinde olumsuz ve anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Kısa dönemde ise, finansal kapsayıcılık endeksi ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerinde hemen bir etkisi bulunmamaktadır. Buna karşılık, nüfus artış oranındaki artışın kısa dönem dinamiklerinde kişi başına düşen gelir üzerinde olumsuz ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. Ayrıca, korelasyon testi analizinin bulguları da finansal kapsayıcılık ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, Gana'daki hükümet, politika yapıcılar ve finansal düzenleyiciler, finansal erişimi olmayan dezavantajlı ve savunmasız grupları hedefleyerek finansal kapsayıcılık düzeyini artırmalı, aynı zamanda kapsayıcı büyümeyi teşvik etmek için makroekonomik kontrol değişkenlerini istikrara kavuşturmalı ve yönetmelidir. Ek olarak, literatürdeki bulgular, finansal erişimle ilgili engelleri ele alırken İslami finans ve bankacılığın finansal kapsayıcılığı teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study empirically examines the impact of financial inclusion (FI) on economic growth (EG) in Ghana during the period 2004 to 2023. This study employed Autoregressive Distributed Lag (ARDL) cointegration to investigate the cointegration effect between the predictor variable (financial inclusion) and the dependent variable (GDP per capita) while considering macroeconomic control variables (inflation, trade, and population). This study further implemented principal component analysis (PCA) to measure the financial inclusion index (FII) to avoid multicollinearity and reduce dimensionality. The bound test confirmed a strong cointegration effect of GDP per capita and among the predictor variables. The long-run (LR) main findings show that FII has a positive and substantial effect on economic expansion, while trade openness and inflation show a significant negative effect on economic expansion in the LR. The short-run (SR) dynamic main findings indicate that FII and inflation have no immediate effect in the SR. Conversely, population growth revealed a significant negative effect on per capita income in the SR. Moreover, the correlation test analysis further revealed a positive and substantial relationship between FII and economic expansion in Ghana. Therefore, policymakers, financial regulators, and the government of Ghana should expand the leverage of FI by targeting disadvantaged and vulnerable people who lack financial access while stabilizing and managing macroeconomic control variables to promote economic development and financial sustainability in the LR. Additionally, the findings from the literature reveal that DFI has a significant impact on Islamic finance and banking stability, enhancing financial access, operational efficiency and adherence to Shariah-compliant financial services, which leads to inclusive growth.