Fintek start up ekosisteminin destekleri: Destekleyen kuruluş ve startup perspektifiyle nitel bir analiz
The support of the fi̇ntech startup ecosystem: aqualitative analysi̇s from the perspectives of supportingorganizations and startups
  1. Tez No: 932839
  2. Yazar: EMRE BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki fintech ekosistemini ve fintech startup'larının karşılaştığı fırsatlar, zorluklar, işbirlikleri, finansal destekler ve gelecekteki gelişim alanlarını incelemeyi amaçlayan nitel bir çalışmadır. Araştırma kapsamında veri toplama yöntemi olarak derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubu, fintech sektöründe faaliyet gösteren ve konuya dair bilgi ve deneyime sahip girişimciler, yatırımcılar ve sektör uzmanlarından oluşmaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen çalışma grubunda toplamda yedi katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcılar, sektör içindeki rollerine (girişimci, yatırımcı ve sektör uzmanı) ve fintech ekosistemine dair bilgi birikimlerine göre seçilmiştir. Çalışma, sektördeki dinamikleri anlamayı ve startup'ların başarısında etkili olan faktörleri ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın temel bulguları; Türkiye'deki fintech ekosisteminde dijital ödeme çözümleri, blockchain teknolojisi ve finansal kapsayıcılık konularında büyük fırsatlar olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, regülasyonlardaki belirsizlikler ve yatırımcı güveni gibi temel zorluklar sektörün büyümesini sınırlandırmaktadır. Yatırımcıların kararlarını etkileyen başlıca faktörler arasında iş modeli, ekip deneyimi, yenilikçilik ve büyüme potansiyeli öne çıkmaktadır. Startup'lar için erken aşama finansal desteklerin yanı sıra mentorluk ve stratejik rehberlik, başarıya katkı sağlayan unsurlar olarak belirlenmiştir. Ayrıca, fintech girişimlerinin büyük oyuncularla kurdukları işbirlikleri, pazara giriş hızını artırmakta ve müşteri tabanlarını genişletmektedir. Araştırma, Türkiye'deki fintech ekosisteminin sürdürülebilir başarısının güçlü işbirlikleri, yenilikçi çözümler ve doğru finansal desteklerle mümkün olabileceğini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, regülasyon süreçlerinin daha açık ve öngörülebilir hâle getirilmesi, startup'ların yenilikçi stratejiler geliştirmesi ve finansal destek mekanizmalarının genişletilmesi, sektörün büyümesine önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative investigation into Turkey's fintech ecosystem, focusing on the opportunities, challenges, collaborations, financial supports, and future areas of development faced by fintech startups. The research employed in-depth interviews as the primary data collection method. The study group consisted of entrepreneurs, investors, and industry experts with substantial knowledge and experience in the fintech sector. Using purposive sampling, a total of seven participants were selected based on their roles in the sector (entrepreneur, investor, or industry expert) and their insights into the fintech ecosystem. The study aims to understand the dynamics of the sector and uncover the key factors contributing to the success of startups. The findings reveal significant opportunities in Turkey's fintech ecosystem, particularly in digital payment solutions, blockchain technology, and financial inclusion. However, the growth of the sector is hindered by uncertainties in regulations and issues related to investor confidence. Key factors influencing investment decisions include business models, team expertise, innovation, and growth potential. For startups, early-stage financial support, mentorship, and strategic guidance are critical to success. Furthermore, collaborations with major industry players enable fintech startups to accelerate market entry and expand their customer base. The study emphasizes that the sustainable success of Turkey's fintech ecosystem depends on strong collaborations, innovative solutions, and appropriate financial support. To this end, ensuring regulatory clarity, fostering the development of innovative strategies by startups, and expanding financial support mechanisms are essential steps to promote sectoral growth.