Erzurum İlinde hava kirleticilerin matematiksel olarak modellenmesi
Matematical modelling of air pollutants in Erzurum city
  1. Tez No: 96387
  2. Yazar: BÜLENT GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. SEZER TURALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Erzurum'da hava kalitesini modeller kullanarak tahmin edebilmek için yapılan bu çalışmada önce şehirde SO2 ve PM için emisyon envanteri oluşturulmuş sonra ülkemizdeki Hava Kalitesi Korunması Yönetmeliğindeki Gauss dispersiyon modelinin Erzurum şartlarına uygulanabilirliği araştırılmıştır. Emisyon envanteri yapılırken, önce çeşitli kamu ve özel kurumlardan yakıt tüketimleri,cinsi ve diğer konularda bilgiler toplanmış, sonra bunlar emisyon faktörleri de kullanılarak kirletici debilerine dönüştürülmüştür. Şehir haritasında 64 adet 1000 x 1000 m boyutlarında gridler oluşturulmuş ve her gride düşen kirletici emisyon değerleri kullanılarak Gauss dispersiyon modeli çahştınlmıştır. Sonuçta dış atmosferin farklı noktalarındaki SO2 ve PM'in yer seviyesi konsantrasyonları bulunmuştur. Ölçümle bulunan kirletici konsantrasyonları modelle bulunan sonuçlarla karşılaştınldığmda S02 değerlerinde %22,78 ile %79,43, PM değerlerinde %5,29 ile %45,33 arasında bir yaklaşım görülmüştür. Sonuç olarak, kullanılan bu dispersiyon denkleminin SO2 gazının konsantrasyon tahmininde daha iyi sonuç verdiği, PM tahmininde ise uygun olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To investigate materials that cause air polution in Erzurum, an emission inventory is constituted for SO2 and PM. Then, possibility of appropriateness of Gauss Dispersion Model, which is in Weather Quality Protecting Regulation of Türkiye, to Erzurum is investigated by using results of the emission inventory. To constitude emission inventory of SO2 and PM, firstly, data about fuel consumption of various public and private organizations is gathered. Then, these are converted to pollution values by using emission factors. For this, the area is divided into 64 parts which are named grids. Each of these grids has dimension of 1000 x 1000 meters. After dividing the area into grids, Gauss dispersion model is applied by using emission values of pollution for each grid. Then, ground position consentrations of SO2 and PM are founded on different points of atmosphere. Measure values are compared with results that are founded in the model. As a result, there is an nearness between values of 22,78% and 79,43% for SO2 and between values of 5,29% and 45,33% for PM. In conclusion, the dispersion equation that are used in this model gives suitable results for SO2. But, it is not convenient for estimation of PM.