Surfaktant dispersiyonlarının elektrofiltrasyonu
- Tez No: 96388
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KESKİNLER, PROF. DR. AVNİ ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET *£ Çift zincirli surfaktant, dıoctadeyldimethyldimethyammonıum chloride (DODDMAC) ve bir anyonik surfaktant olan Lauryl sulphate sodium salts (LAS)'ın sudaki dispersiyonlarının elektrofiltrasyon davranışlarının belirlenmesinde elektrokimyasal hücreden elde edilen sonuçlardan yararlanılmıştır. Elektrik alan uygulanması durumunda DODDMAC için kararlı hal akı ve surfaktant rejeksiyonlarının artığı ve elektrokimyasal hücrede DODDMAC'ın katotta jel oluşturarak ayrıldığı tespit edilmiştir. DODDMAC'ın sulu ortamlardan arıtımı veya geri kazanımının endüstriyel olarak tasarlanacak elektrokimyasal hücrelerle mümkün olduğu tespit edilmiştir. LAS'ın elektrofiltrasyonunda kararlı hal akısının elektrik alanından etkilenmediği görülmüştür. LAS'ın elektrokimyasal hücrelerde elektrik alanında parçalandığı ve bu nedenle elektrofiltrasyon prosesinin uygun olmadığı görülmüştür. Surfaktant dispersiyonlarının elektrofiltrasyonunun da surfaktant tipi, çözünürlüğü ve dispersiyonun iyonik şiddetinin proses üzerinde önemli etkiye sahip olduğu görülmüş ve bu prosesin her surfaktant dispersiyonuna uygulanamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY In order to determine electrofiltration behaviours of DODDMAC (dioctadecyldimethylamonium chloride) as a double chain cationic surfactant and LAS (lauryl sulphate sodium salts) as an anionic surfactant in water electrochemical cell results were evaluated. It is found that, in the presence of electric field, steady state permeate flux and suspansion by forming a gel on the cathode. Thus, this showed that it is possible to remove or to recover of DODMAC from the aquous solution by scaling up of those electrochemical cells for endustry. In the electrofiltration of LAS, steady state permeate flux was not affected from the presence of electric field but surfactant rejection increased considerably. It is seemed that electrofiltration process was not suitable for LAS because LAS decomposed in the presence of electric field. These results indicate that in the electrofiltration of surfactant dispersion, the kind of surfactant, solubility and the ionic strenght of dispersion had importent effects on the process and it is concluded that this process can not be applied to all surfactant dispersions.