Fibromiyalji hastalarında serum progranülin düzeyleri ve klinik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of serum progranulin levels and relationship with clinical parameters in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 940033
  2. Yazar: SEVİL ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA USTAÖMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS) kardinal semptomları ağrı ve yorgunluk olan, uyku bozuklukları ve somatik semptomlarla karakterize etiyolojisi kesin olarak bilinmeyen bir sendromdur. FMS patofizyolojisinde pek çok farklı mekanizma rol oynamaktadır. İnflamasyon FMS etiyolojisinde son yıllarda giderek üzerinde durulan popüler konulardan biridir. Progranülin (PRGN), proepitelin veya akrogranin olarak da bilinen 80 kDa boyutunda bir glikoprotein olup, başlangıçta kanser hücreleri ve fibroblastlar için bir otokrin büyüme faktörü olarak tanımlanmıştır. PRGN inflamatuar hastalıklarda genellikle kompansatuar olarak artış gösteren antiinflamatuar etkiye sahiptir. PRGN'nin inflamatuar süreçler üzerindeki etkisi tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-alfa) ile benzer reseptörlere bağlanabilme kapasitesiyle ilişkilidir. Çalışmamızda FMS tanısı almış bireylerde serum PRGN düzeylerinin değerlendirilmesi ve klinik parametrelerle ilişkisinin araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, 20–65 yaş aralığında kadın cinsiyete sahip toplam 180 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar; yeni tanı almış FMS hastaları (n=60), en az üç aydır duloksetin tedavisi alan FMS hastaları (n=60) ve sağlıklı bireylerden (n=60) oluşan üç gruba ayrılmıştır. Tüm bireylerin sosyodemografik özellikleri kaydedilmiş; klinik değerlendirme için Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi (SF-36) ve Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Serum PRGN düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a disorder characterized by cardinal symptoms such as pain and fatigue, along with sleep disturbances and somatic symptoms. Its etiology remains uncertain, and various mechanisms are involved in its pathophysiology. In recent years, inflammation has become one of the increasingly emphasized topics in the etiology of FMS. Progranulin (PGRN), also known as proepithelin or acrogranin, is an 80 kDa glycoprotein initially described as an autocrine growth factor for cancer cells and fibroblasts. In inflammatory diseases, PGRN generally exhibits a compensatory increase and has anti- inflammatory effects. Its role in inflammatory processes is linked to its ability to bind to receptors similar to tumor necrosis factor-alpha (TNF-α). This study aimed to evaluate serum PGRN levels and investigate their relationship with clinical parameters in individuals diagnosed with FMS. A total of 180 female participants aged between 20 and 65 were included. The participants were divided into three groups: newly diagnosed FMS patients (n=60), FMS patients receiving duloxetine treatment for at least three months (n=60), and healthy individuals (n=60). Sociodemographic characteristics of all participants were recorded, and clinical evaluation was conducted using the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Short Form-36 Health Survey (SF-36), and Visual Analog Scale (VAS). Serum PGRN levels were measured using the ELISA method.