Fibromiyalji hastalarında kallistatin, VEGF, inflamatuar parametreler ve oksidatif stres parametreleri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of kallistatin, VEGF, inflammatory parameters, and oxidative stress parameters levels in fibromyalgia patients
- Tez No: 893477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS), yorgunluk, yaygın kas ağrıları, uyku bozuklukları ve genellikle hassasiyet noktaları olarak adlandırılan belirli noktalarda hassasiyet ile karakterize kronik bir sağlık durumudur. Mevcut çalışmada amacımız, Fibromiyalji Sendromu hastalarında rol alan mediyatörlerden Kallistatin, vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), inflamatuar markırlar (Interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α)) ve oksidatif stres markırları olan malondialdehit (MDA), Total Antioksidan Status (TAS) ile Total Oksidan Status (TOS) düzeylerinin ölçülmesi ve hastalık patogenezindeki yerinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza FMS tanısıyla takip edilen 50 hasta (Hasta grubu) ile bunlarla yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı 23 birey (Kontrol grubu) dahil edilmiştir. Serum Kallistatin, VEGF, TNF-α ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemiyle, serum TAS ve TOS düzeyleri kolorimetrik yöntemle, MDA düzeyleri ise Hammode ve arkadaşlarının modifiye ettiği çift kaynatma esasına dayalı yöntem ile çalışıldı. Oksidatif Stres İndeksi TOS/(TAS*100) şeklinde hesaplandı. Veriler IBM SPSS versiyon 22.0 ile analiz edildi. Serum Kallistatin, TNF-α ve IL-6 düzeylerinin, hasta gruplarında sağlıklı bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a chronic health condition characterized by fatigue, widespread muscle pain, sleep disturbances, and tenderness at specific points often referred to as tender points. Our aim in the current study is to examine Kallistatin, vascular endothelial growth factor (VEGF), inflammatory markers (Interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α)) and malondialdehyde (oxidative stress markers), which are mediators involved in Fibromyalgia Syndrome patients. MDA) is the measurement of Total Antioxidant Status (TAS) and Total Oxidant Status (TOS) levels and investigating their place in disease pathogenesis. Our study included 50 patients followed with a diagnosis of FMS (Patient group) and 23 healthy individuals matched for age and gender (Control group). Serum levels of Kallistatin, VEGF, TNF-α, and IL-6 were measured using the ELISA method, while serum TAS and TOS levels were determined using colorimetric methods. MDA levels were assessed using the modified double boiling method by Hammode and colleagues. The Oxidative Stress Index was calculated as TOS/(TAS*100). Data were analyzed using IBM SPSS version 22.0. It was determined that serum levels of Kallistatin, TNF-α, and IL-6 were statistically significantly higher in the patient groups compared to healthy individuals.