18. yüzyıl osmanlı sefaretnamelerinin toplumsal ve siyasal hayata etkileri
- Tez No: 963888
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
XVIII. yüzyıl Avrupa'da önemli değişimlere sahne olan bir yüzyıldır. Modern çağ bu yüzyılda yeşeren tohumların meyvesi olmuştur. Bu bağlamda Osmanlı İmparatorluğu da bu çağda önemli değişimler yaşamıştır. Karlofça Anlaşması ile başlayan süreçte diplomatik yaklaşımını değiştiren Osmanlı İmparatorluğu, bu çerçevede sadece diplomaside değil; askeri, mali, iktisadi, siyasi ve sosyal birçok alanda değişimin kapısını aralamıştır. Çoğunlukla Tanzimat Dönemi ile başlatılan Osmanlı yenilikçi hareketleri aslında bu yüzyılın başından itibaren nüve bulmuş, özellikle Avrupa ve Rusya ile kurulan ilişkilerde diplomatik alanda yaşanan dönüşüm modern Osmanlı'nın teşekkülünde hayati bir rol oynamıştır. Devlet yönetiminde diplomasiyi yürüten devlet adamlarının rolü artmış, İmparatorluk Avrupa ahengine dahil olma gayretinde adımlar atmıştır. Avrupa'da yaşanan askeri, mali, iktisadi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin tespit ve tatbikine yönelik adımlar atılmıştır. Tüm bu gelişmelerin en somut incelenebildiği kaynaklar mezkur gelişmelere de kaynaklık eden sefaretname metinleri olmuştur. Bu çağda Avrupa ve Rusya'ya önceki çağlara nazaran daha çok elçi gönderilmiş, diplomatik ilişkilerin tesisi yanında bu elçiler marifetiyle Avrupa'da yaşanan gelişmelerin öğrenilmesi hedeflenmiştir. Elçilerin kaleme aldıkları sefaretnameler bu hususta kilit role sahiptir. Bu nedenle değişimin köklerini doğru anlamak ve Osmanlı'da değişim arayışının XVIII. yüzyıldan itibaren başladığını ortaya koymak maksadıyla söz konusu eserler tez çalışmamızın ana kaynağını oluşturmaktadır. Diplomasinin ışığında toplumsal, siyasal, kültürel, askeri ve iktisadi değişimin izini sürmek için sefaretnamelerin etkileri incelemeye konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 18th century was a century of significant changes in Europe. The modern era emerged from the seeds that flourished in this century. In this context, the Ottoman Empire also experienced significant changes in this century. The Ottoman Empire, which changed its diplomatic approach in the process starting with the Treaty of Karlofça, opened the door to change not only in diplomacy, but also in many military, financial, economic, political and social fields. The Ottoman innovative movements, which were mostly initiated with the Tanzimat Period, actually found a nucleus from the beginning of this century, and the transformation in the diplomatic field, especially in the relations established with Europe and Russia, played a vital role in the formation of the modern Ottoman Empire. The role of statesmen conducting diplomacy in state administration increased, and the Empire took steps in its endeavour to be included in the European harmony. Steps were taken to identify and implement the military, financial, economic, scientific and technological developments in Europe. The sources where all these developments could be analysed most concretely were the texts of sefaretnames, which were also the source of the aforementioned developments. In this period, more ambassadors were sent to Europe and Russia than in previous ages, and in addition to establishing diplomatic relations, it was aimed to learn about the developments in Europe through these ambassadors. The sefaretnames written by ambassadors played a key role in this regard. For this reason, these texts constitute the main source of our thesis in order to understand the roots of change correctly and to reveal that the search for change in the Ottoman Empire started in the XVIIIth century. In order to trace the social, political, cultural, military and economic changes in the light of diplomacy, the effects of sefaretnames are analysed.