Robert Sturua'nın yönetmenlik anlayışı
Robert Sturua's directorial approach
  1. Tez No: 963896
  2. Yazar: KADRİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmam yönettiği eserler ile tüm sanat dünyasında kabul görmüş, kendine ait üslubuyla bir ekol olan Robert Sturua'nın yönetmenliği üzerinedir. Amacım post modern bir sanatçının gelişim süreci ve onun eserlerine bakış açısını anlatmaktır. Sadece Gürcü tiyatrosunu değil dünyanın hemen her ülkesini etkileyen bir yönetmenin incelenmesinin tüm tiyatro dünyasına ve yönetmenlerine kaynakça olacağı kanısındayım. Yöntem: Bu çalışmada birçok kaynakça ve araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kendisi üzerine yazılmış makaleler, tezler, kitaplar, gazete ve dergi eleştirileri. Akademisyen kaynaklı bloglar, Robert Sturua ile yapılmış birçok röportaj, rejisini yaptığı birçok oyunun videosu, Robert Sturua'nın prova süreci ve oyunculara yaklaşımını konu alan belgesel bir video da kaynakçalarım arasında bulunmaktadır. Bulgular: Robert Sturua'nın yönetmenlik serüveninin başından başlayıp, onu bir ekol haline getiren etmenleri de sıraladım. Yetiştiği zaman, yaşadığı dönemin sosyolojik, politik yapısı, tiyatro eğitimi ve geldiği sanat ekolü anlatılmış, yönetmenlik sürecinden önce kendisinin beslendiği dünya hakkında bilgi verdim. Sonuçlar: Araştırmam sonucu Robert Sturua'nın bir post modern sanatçı olarak yaratım sürecinde ve üretimlerinde kullandığı birçok teknik, felsefe, estetik bilgisi ile kendine ait net bir üslubu olduğunu tespit ettim.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is about the direction of Robert Sturua, who has been recognized in the art world with the works he has directed and who is a school with his own style. My aim is to explain the development process of a postmodern artist and his perspective on his works. I believe that the study of a director who influenced not only Georgian theater but also almost every country in the world will be a reference for the whole theater world and directors. Method: In this study, many references and research methods were used. Articles, theses, books, newspaper and magazine reviews written on him. Academic blogs, many interviews with Robert Sturua, videos of many plays he directed, a documentary video about Robert Sturua's rehearsal process and his approach to actors are also among my references. Findings: I started from the beginning of Robert Sturua's directing adventure and listed the factors that made him a school. The time he grew up, the sociological and political structure of the period he lived in, his theater education and the art school he came from were explained, and I gave information about the world he was fed before the directing process. Results: As a result of my research, I have determined that Robert Sturua, as a postmodern artist, has a clear style of his own with many techniques, philosophy and aesthetic knowledge that he uses in his creative process and productions.