Dijital ve dijital olmayan hastanelerde sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyinin belirlenmesi
Determination of organisational commitment level of healthcare professionals in digital and non-digital hospitals
- Tez No: 963918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEHRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dijital hastaneler, bilgi teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı, süreçlerin hızlandırıldığı ve iş yapış biçimlerinin önemli ölçüde değiştiği sağlık kurumlarıdır. Bu çalışmanın amacı, dijital ve dijital olmayan hastanelerde sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve bu bağlılık düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki dijital ve dijital olmayan kamu hastanelerinde çalışan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Bu araştırmada tesadüfü olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemek amacıyla Meyer, Allen ve Smith (1990) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. 211 sağlık çalışanından anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, dijital hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin dijital olmayan hastanelerde çalışanlara göre daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgu, dijitalleşmenin çalışanın örgütsel bağlılığı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Hem dijital hem de dijital olmayan hastane çalışanlarında, örgütsel bağlılık ve alt boyutları yaş, eğitim, çalışılan pozisyon ve mesleki deneyim süresine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Ancak dijital hastanelerde çalışanların örgütsel bağlılık düzeyi cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaşmıştır. Toplam örgütsel bağlılık düzeyi erkek katılımcılarda, kadınlara göre anlamlı derecede yüksektir. Bu çalışma, sağlık sektöründe dijitalleşmenin yalnızca teknik bir değişim değil, aynı zamanda çalışan bağlılığı açısından da kritik bir unsur olduğunu ortaya koymakta ve hem teoriye hem de uygulamaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital hospitals are healthcare institutions where information technologies are used intensively, processes are accelerated, and work practices have changed significantly. The aim of this study is to compare the levels of organisational commitment among healthcare professional in digital and non-digital hospitals and to determine the factors that influence these levels of commitment. The population of the study consists of healthcare professional working in digital and non-digital public hospitals in Turkey. In this study, convenience sampling, one of the non-random sampling methods, was used. The Organisational Commitment Scale developed by Meyer, Allen, and Smith (1990) was used to determine the participants' levels of organisational commitment. Data was collected from 211 healthcare professionals using a questionnaire. The data obtained was analysed using SPSS 27 software. According to the analysis results, it was found that the organisational commitment levels of healthcare professionals working in digital hospitals were higher than those working in non-digital hospitals. This finding suggests that digitalisation may have a positive effect on employee organisational commitment. In both digital and non-digital hospital employees, organisational commitment and its sub-dimensions did not show significant differences according to age, education, position, and professional experience. However, the level of organisational commitment of employees working in digital hospitals showed significant differences according to gender. The total level of organisational commitment is significantly higher among male participants than among female participants. This study reveals that digitalisation in the healthcare sector is not only a technical change but also a critical factor in terms of employee commitment, and it hopes to contribute to both theory and practice.