Pektinazın kitosan-borik asit materyali üzerinde immobilizasyonu ve karakterizasyonu
Immobilization and characterization of pectinase on chitosan-boric acid material
- Tez No: 963923
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇETİNKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Enzimler, çok çeşitli reaksiyonları katalize eden biyokatalizörlerdir. Enzim immobilizasyonu, bir enzimin katalitik aktivitesini korurken immobilize edilerek bir desteğe bağlandığı bir tekniktir. Bu çalışmada, Aspergillus niger pektinaz enzimi kitosan borik asit boncukları üzerine immobilize edilmiştir. Kompozit yüzey, immobilizasyon öncesi ve sonrası Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Moleküler yapıdaki bağlar Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada, pH, sıcaklık, kinetik hesaplamalar, tekrar kullanılabilirlik, immobilizasyon süresi, enzim konsantrasyonu, depolama ve teorik hesaplamalar gibi parametreler incelenmiştir. Sıcaklık (37°C) ve pH (pH: 5) değerleri immobilizasyondan sonra değişmemiştir. İmmobilize edilmiş pektinazın 20 gün boyunca aktivitesinin %65'ini koruduğu belirlenmiştir. İmmobilize edilmiş enzim 6 kullanımdan sonra hala yaklaşık %100 aktivitesini korumuştur.
Özet (Çeviri)
Enzymes are biocatalysts that catalyze a wide variety of reactions. Enzyme immobilization is a technique in which an enzyme is immobilized and bound to a support while retaining its catalytic activity. In this study, Aspergillus niger pectinase enzyme was immobilized on chitosan boric acid beads. The composite surface was characterized by Scanning Electron Microscope (SEM) before and after immobilization. The bonds in the molecular structure were determined using Fourier Transform Infrared (FT-IR). In the study, parameters such as pH, temperature, kinetic calculations, reusability, immobilization time, enzyme concentration, storage and theoretical calculations were studied. The temperature (37°C) and pH (pH: 5) values did not change after immobilization. It was determined that immobilized pectinase retained 65% of its activity for 20 days. The immobilized enzyme still maintained nearly 100% activity after 6 uses.