Mikrobiyal pektinazın kitosan bazlı destek materyaline immobilizasyonu
Immobilization of microbial pectinase to chitosan-based support material
  1. Tez No: 810328
  2. Yazar: AYSUN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇETİNKAYA, DOÇ. DR. HAYREDDİN GEZEGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pektinaz, epiklorohidrin (ECH) çapraz bağlayıcı ile yeni sentezlenen kitosan-aljinat-kil (CAC) boncuklarının yüzeyinde immobilize edildi. Immobilizasyon ürünü, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrofotometri (FT-IR) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile analiz edildi. Deney verileri immobilize enzimin pH, sıcaklık, tekrar kullanılabilirlik, konsantrasyon ve depolama süresi gibi bazı hidrolitik özelliklerini içermektedir. İmmobilizasyon, enzimin optimum aktivite sıcaklığını 60 °C'ye çıkardı. Enzim aktivitesi de yaklaşık beş kat azaldı (0,0488 µmol/mg protein-1 dk-1µmol mg protein-1 dk-1). Serbest enzim, için Km ve Vmax değerleri sırasıyla, 0.273 (% w/v) ve 3.10 (μmol mg protein-1 min-1), immobilize enzim için ise 0.310 (%w/v) ve 5.42x10-2 (μmol mg protein-1 min-1) bulundu. Raf ömrü çalışmaları, kitosan-aljinat-kil boncuklarının 30 gün boyunca aktivitelerinin %67'sini koruduğunu gösterdi. İmmobilizasyon için optimum pektinaz enzim konsantrasyonu 10 mg/ml ve immobilizasyon süresi 4 saatti.
Özet (Çeviri)
Pectinase was immobilized on the surface of newly synthesized chitosan-alginate-clay (CAC) beads with epichlorohydrin (ECH) crosslinker. The immobilization product was analysed by Fourier Transform Infrared Spectrophotometry (FT-IR) and Scanning Electron Microscopy (SEM). Experimental data included some hydrolytic properties of the immobilized enzyme such as pH, temperature, reusability, concentration and storage time. Immobilization increased the optimum activity temperature of the enzyme to 60 °C. Pectinase activity also decreased approximately fivefold (0.2274 µmol mg protein-1 min-1). Km and Vmax values for free enzyme were 0.273 (% w/v) and 3.10 (μmol mg protein -1 min -1), and for the immobilized enzyme, it is 0.310 (% w/v) and 5.42x10 -2 (μmol mg protein -1 min -1), respectively. Shelf life studies showed that chitosan-alginate-clay beads retained 67% of their activity for 30 d. The optimum pectinase enzyme concentration for immobilization was 10 mg/ml and the immobilization time was 4 h.