Evre 3 kolon kanserinde sağ kalımı etkileyen faktörlerin SPSS paket programı ve akıllı makine öğrenme yöntemleri aracıyla belirlenmesi ve elde edilen sonuçların karşılaştırılması
- Tez No: 963924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN AKTÜRK ESEN, DOÇ. DR. SEVİL UYGUN İLİKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, evre 3 kolon kanseri tanısı almış hastalarda genel sağkalım sürelerini ve sağkalımı etkileyen klinik, patolojik ve demografik faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Retrospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmaya, 2005–2025 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde takip edilen 452 evre 3 kolon kanseri hastası dahil edilmiştir. Hastalara ait yaş, cinsiyet, ECOG-PS, komorbiditeler, tümör özellikleri, tedaviye bağlı toksisiteler ve nüks gibi veriler SPSS 18.0 ile analiz edilmiştir. Sağkalım analizlerinde Kaplan-Meier ve Log-Rank testleri kullanılmış; 'Coarse Tree', 'Bagged Trees', 'SVM', 'Fine KNN' gibi makine öğrenmesi algoritmaları ile prognoza etkili faktörler, sağkalım, ex olma ve nüks tahminleri yapılmıştır. Modeller doğruluk, duyarlılık, özgüllük ve F-ölçütü ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine overall survival durations and identify clinical, pathological, and demographic factors affecting survival in patients diagnosed with stage 3 colon cancer. Methods: This retrospective and cross-sectional study included 452 patients with stage 3 colon cancer who were followed at Ankara Bilkent City Hospital between 2005 and 2025. Patient data, including age, gender, ECOG-PS, comorbidities, tumor characteristics, treatment-related toxicities, and recurrence, were analyzed using SPSS 18.0. Kaplan-Meier and Log-Rank tests were used for survival analysis. Prognostic factors, survival, mortality, and recurrence predictions were made using machine learning algorithms such as 'Coarse Tree', 'Bagged Trees', 'SVM', and 'Fine KNN'. Models were compared in terms of accuracy, sensitivity, specificity, and F-score.