Optik disk piti ile birlikte olan seröz retina dekolmanı olgularında pars plana vitrektomi lazer ve gaz tamponad cerrahisi sonuçlarımız
Outcomes of pars plana vitrectomy, endolaser and gas tamponade in pati̇ents wi̇th serous retinal detachment wi̇th opti̇c di̇sc pi̇t
- Tez No: 963926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YASİN TEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Optik disk piti ile ilişkili seröz makula dekolmanı tedavisinde pars plana vitrektomi, endolazer ve C3F8 tamponad cerrahisinin sonuçlarının değerlendirmesi. Yöntem: Çalışmaya optik disk piti ile ilişkili seröz makula dekolmanı ve /veya retinosikizi olan 12 hastanın 13 gözü dahil edildi. Ameliyat öncesi ve sonrası Optik koherens tomografi (OKT) ve fundus otoflöresans (FFA) görüntülemeyi içeren tam oftalmolojik muayene yapıldı. Tüm hastalara pars plana vitrektomi (PPV), arka hyaloid temizlenmesi, C3F8 gaz tamponad ve optik disk temporaline lazer fotokoagülasyon uygulandı. Anatomik ve fonksiyonel sonuçlar retrospektif olarak OKT ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 9'u erkek 3'ü kadın olup yaş ortalaması 24.8 idi. EDGK ameliyat öncesi ortalama 0.11 (LOGMAR) , ameliyat sonrası ortalama 0.3 olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=.004). Son görme keskinliği 12 hastada artarken, ameliyat sırasında makuler hol gelişen bir hastada azaldı. Bütün hastalarda subretinal ve intraretinal sıvı 17 ile 27 ay arasında tamamen çekildi. OKT görüntülemesinde iç retinal tabakalardaki ayrılmanın seröz dekolmandan daha önce çekildiği izlendi. Sonuç: Çalışmamız PPV, endolazer ve C3F8 gas tamponad uygulamasının optik disk piti makulalopatisinin yönetiminde başarılı bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the results of pars plana vitrectomy (PPV), endolaser and C3F8 tamponade for treatment of serous macula detachment associated with optic disc pit. Method: Thirteen eyes of twelve patients with serous macular detachment and/or macular retinoschisis associated with optic disc pit anomaly were included in this study. Complete ophthalmological examinations including optical coherence tomography (OCT) and fundus autofluorescence were evaluated during the preoperative and postoperative follow-up period. All eyes underwent PPV, psoterior hyaloid removal, endolaser photocoagulation on the temporal edge of optic disc and C3F8 gas tamponade . Anatomic success and functional outcomes determined retrospectively by optical coherence tomography and best corrected visual acuity (BCVA). Results: There were 9 male and 3 female patients in this study and the average age of patients was 24.8 years. BCVA of patients was obtained average 0.11 (LOGMAR) preoperatively and 0.30 postoperatively. There was important difference in the postoperative visual acuity (p=.004). Final visual acuity of twelve eyes increased but one patient's decreased who was developed macular hole intraoperatively. Subretinal or intraretinal fluid was completely resorbed in all patients postoperatively at the from 17-month to 27- month follow-up. OCT showed the inner layer separation improved before than serous retinal detachment. Conclusion: In this study shows the successful method of PPV, C3F8 gas tamponade and endolaser photocoagulation for management of optic pit-associated maculopathy .