Kazakistan'ın Atyrau Bölgesindeki halk hekimliği
Traditional medicine in the Atyrau Region of Kazakhstan
  1. Tez No: 963925
  2. Yazar: NURASSYL ZHOLDASSOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sağlık Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Health Education, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tez çalışması, Atyrau Bölgesi'nde yaşayan Kazak Türklerinin halk hekimliği geleneğini konu edinmektedir. Araştırma sahası, Atyrau şehir merkezi ile birlikte Makhambet, Aktogay ve Saritogay köylerini kapsamaktadır. Giriş bölümünde öncelikle çalışmanın amacı, yöntemi ve sınırları belirlenmiş; halk hekimi ve halk hekimliği kavramları tanımlanmış; dünya genelinde ve özellikle Türk kültür dairesi içinde halk hekimliğinin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Bu kapsamda Kazak halk hekimliği geleneği hakkında genel bir değerlendirme sunulmuştur. Birinci bölümde Atyrau Bölgesi'ndeki Kazak halk hekimlerinin nasıl adlandırıldığı meselesi ele alınmıştır. Bu bağlamda halk hekimliğinden yararlanan kişilerin sosyo-kültürel profilleri (meslek grupları, eğitim seviyeleri, yaş ve cinsiyet dağılımları) analiz edilmiştir. Ayrıca halk hekimi olma süreçleri, şamanlık geleneğinin etkisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. İkinci bölüm, Atyrau Bölgesi Kazak Türklerinin halk hekimliği uygulamaları içinde yer alan ziyaret ritüellerini incelemeye odaklanmıştır. Üçüncü bölümde hastalıkların tedavi edilmesinde başvurulan çeşitli sağaltma yöntemleri ortaya konulmuştur. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise, tedavi edilen hastalık türleri ve bunlara yönelik uygulanan tedavi pratikleri detaylandırılmıştır. Sonuç bölümünde, toplanan saha verileri doğrultusunda ulaşılan bulgular ve bu bulguların analizi sunulmuş; elde edilen veriler halk hekimliği geleneğinin genel çerçevesi içinde yorumlanmıştır. Çalışmada yararlanılan kaynaklar kaynakça bölümünde düzenli bir şekilde listelenmişti̇r. Alan araştırmasına dayalı bir çalışma olması nedeniyle, kaynak kişiler hakkındaki bilgiler ve bulguları görselleştiren örnek fotoğraflar ek bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study deals with the folk medicine tradition of Kazakh Turks living in the Atyrau Region. The research area covers the central city of Atyrau, villages affiliated to these districts like Makhambet, Aktogay and Saritogay. In the introduction section, the aim, method and boundaries of the study were determined; the concepts of folk doctor and folk medicine were defined; the historical development of folk medicine worldwide and especially within the Turkish cultural circle was examined. In this context, a general assessment of the Kazakh folk medicine tradition was presented . In the first section, the issue of how Kazakh folk doctors operating in the Atyrau Region were named was discussed, based mainly on field research data. In this context, the socio-cultural profilesof people benefiting from folk medicine were analyzed. In addition, the processes of becoming a folk doctor were evaluated within the framework of the influence of the shamanic tradition. The second section focuses on examining the visit rituals included in the folk medicine practices of the Kazakh Turks of the Atyrau Region. The third section systematically presents various treatment methods used in the treatment of diseases. The fourth and final section details the types of diseases treated and the treatment practices applied to them. The conclusion section presents the findings obtained from the collected field data and the analysis of these findings; the obtained data are interpreted within the general framework of the folk medicine tradition. The sources used in the study are listed in an orderly manner in the bibliography section. Since it is a study based on field research, information about the source persons and sample photographs visualizing the findings are presented in the appendix.