Uluslararası çalışma örgüt'ünün çocuk çalıştırılmasını önlemeye yönelik politikaları
International labour organization's policies aimed at preventing child labor.
- Tez No: 963940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, çocuk çalıştırılması sorununu küresel ve ulusal boyutlarıyla ele almakta; International Labour Organization (ILO) bu sorunun önlenmesine yönelik politika ve stratejilerini, özellikle Türkiye'deki yansımaları çerçevesinde kapsamlı biçimde incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, çocuk çalıştırılmasının kavramsal çerçevesini, tarihsel arka planını, uluslararası ve ulusal hukuki düzenlemelerini, çok boyutlu nedenlerini ve mücadele stratejilerini ortaya koymaktır. Araştırma bulguları, çocuk işçiliğinin yoksulluk, eğitime erişim engelleri, sosyal koruma eksiklikleri, kültürel normlar ve denetim yetersizlikleri gibi bir dizi birbiriyle ilişkili etkenden beslendiğini göstermektedir. ILO'nun özellikle 138 ve 182 sayılı sözleşmeleri, çocuk çalıştırılmasıyla mücadelede evrensel bir normlar çerçevesi sunarken; bu normların ulusal düzeyde etkin ve sürdürülebilir biçimde uygulanması hayati önemdedir. Türkiye'de çocuk çalıştırılması hâlâ özellikle tarım sektörü ve kayıt dışı alanlarda ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Bununla birlikte, ulusal eylem planları ve ILO iş birliğiyle yürütülen projeler aracılığıyla sorunun çözümüne yönelik çeşitli müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Bulgular, çocuk çalıştırılmasının ortadan kaldırılmasında yalnızca yasal önlemlerin yeterli olmadığını; eğitimin yaygınlaştırılması, sosyal koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi, toplumsal farkındalığın artırılması ve yerel idareler, toplumsal örgütler ve özel sektör paydaşlarının da dâhil olduğu çok paydaşlı iş birliğinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, çocuk çalıştırılmasının yalnızca çalışma yaşamına dair bir olgu değil, aynı zamanda temel bir insan hakları ve sosyal adalet meselesi olduğunu; çözümünün ise bütüncül, çok katmanlı ve kalıcı sosyal politikalarla mümkün olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the issue of child labor from both global and national perspectives, focusing specifically on the policies and strategies developed by the International Labour Organization (ILO) to prevent child labor and their implementation within the Turkish context. The primary aim of the study is to explore the conceptual framework of child labor, its historical background, international and national legal regulations, its multidimensional causes, and the strategies adopted to combat it. The findings reveal that child labor stems from a complex interplay of factors, including poverty, barriers to education, deficiencies in social protection systems, cultural norms, and inadequate enforcement mechanisms. ILO conventions, particularly Conventions No. 138 and 182, provide a fundamental normative framework in the fight against child labor; however, the effective and sustainable implementation of these norms at the national level is of critical importance. In Turkey, child labor continues to be a significant problem, especially in the agricultural sector and informal economy. Nonetheless, through national action plans and collaborative projects with the ILO, various intervention measures have been undertaken. The study demonstrates that the elimination of child labor requires more than just legal regulations; it necessitates the expansion of educational opportunities, the strengthening of social protection systems, increased public awareness, and a multi-stakeholder approach involving local governments, civil society organizations, and the private sector. The findings emphasize that child labor is not merely a labor market issue, but fundamentally a matter of human rights and social justice, and that its resolution depends on holistic, multi-layered, and sustainable social policy interventions.