Erasmus Programı ile yurt dışına giden Türk üniversite öğrencilerinin kültürleşme stresi ve genel öz-yeterlik düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
An investigation of acculturative stress and general self-efficacy levels of Turkish university students studying abroad through the Erasmus Program according to certain variables
- Tez No: 963939
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, Erasmus programı ile yurt dışına giden Türk üniversite öğrencilerinin kültürleşme stresi alt boyutları ile genel öz yeterlik düzeyinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği ve kültürleşme stresi alt boyutlarının genel öz yeterlik düzeylerine göre farklılaşıp durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Türkiye genelinde gönüllü olarak katılan ve son 5 yılda Erasmus programından yararlanan ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde toplam 354 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, katılımcılardan veriler; kişisel bilgiler ve Erasmus süreçlerine ilişkin soruların yer aldığı Demografik Bilgi Formu, Kültürleşme Stresi Ölçeği ve Genel Öz Yeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, demografik özellik durumlarını incelemek ve kültürleşme stresi alt boyutlarının genel öz yeterlik düzeylerine göre farklılaşma durumlarını incelemek için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırmada, Erasmus hareketliliği süresine göre kültürleşme stresi alt boyutları ile genel öz yeterlik düzeylerinin anlamlı şekilde farklılaştığı ve düşük öz yeterlik düzeyine sahip öğrencilerin, kültürleşme stresinin tüm alt boyutlarında yüksek öz yeterlik grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek puanlar aldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether acculturation stress sub-dimensions and general self-efficacy levels of Turkish university students who went abroad with Erasmus programme differ according to demographic characteristics and whether acculturation stress sub-dimensions differ according to general self-efficacy levels. The study was carried out with a total of 354 university students at associate, undergraduate and graduate level who voluntarily participated in the Erasmus programme in Turkey and benefited from the Erasmus programme in the last 5 years. In the study, data were collected from the participants by using the Demographic Information Form including personal information and questions about Erasmus processes, the Acculturation Stress Scale and the General Self-Efficacy Scale. In the analysis of the collected data, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to examine the demographic characteristics and to examine the differentiation of acculturation stress sub-dimensions according to general self-efficacy levels. The study found that acculturation stress sub-dimensions and general self-efficacy levels differed significantly depending on the duration of Erasmus mobility. Moreover, students with low self-efficacy levels scored significantly higher in all sub-dimensions of acculturation stress compared to the high self-efficacy group.