Akdağ (Olur) florası bitkilerinde bulunan parazit funguslar üzerine bir araştırma
An investigation of parasitic fungi on the plants of Akdağ(Olur) flora
  1. Tez No: 96396
  2. Yazar: FEYZİ OSMAN PEKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. DİLEK AZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Erzurum İli, Olur İlçesi sınırları içerisinde kalan Akdağ (2466 m) florası bitkilerinde bulunan parazitik funguslar bu çalışmanın araştırma konusudur. Araştırma alanından 1 Mayıs- 1 Kasım 1999 tarihleri arasında 221 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin“Kazıma Preparat”ve“Saydamlaştırma (Kesit Alma)”metodlan uygulanıp mikroskobik olarak incelenmesi sonucu 10 farklı familyaya ait 17 bitki türü üzerinde, 17 parazitik fungus türü elde edilmiştir. Tespit edilen funguslardan 15 türü Basidiomycetes sınıfına aittir. Bunlardan Pııccinia calcitrapae DC, Pııccinia cerinthes-agropyrina Tranz., P. cnici-oleracei Pers. ex Desm., P.coronata Çorda., P.dispersa Eriks & Henn., P. gentianae Röhl., P.iridis Robenhorst., P. menthae Pers., P.poarum Niels., Pııccinia Pers. sp., Phragmidium mucronatum (Pers.) Schlecht, Uromyces polygoni-aviculare (Pers.) Karst, Uromyces tenuicutis Mc Alp., Pucciniaceae familyasından olan türlerdir. Melamspora euphorbiae Cast, ise aynı sınıftan olan Melamsporaceae familyasına aittir. Deuteromycetes sımfina ait olan diğer iki fungustan Dreshlera iridis (Oud.) Ellis türü Dematiaceae, Ramıdaria picridis Fautr. & Roum. türü ise Mucedinaceae familyalarına aittirler. Araştırmamızda elde edilen dört farklı parazit fungus türünün Türkiye Mikoflorası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Bu funguslann konukçu bitki türleriyle birlikte isimleri şöyledir: Cerinthae minor L. üzerinde Pııccinia cerinthes-agropyrina Tranz., Pariateria judaica L. üzerinde Uromyces tenuicutis Mc Alp., İris taochia Woronow ex Grassh üzerinde Dreshlera iridis (Oud) Ellis., Picris strigiosa Bieb. üzerinde Ramıdaria picridis Foutr.& Roum. Araştırmamızda, Pııccinia cnici-oleracei Pers. Ex Desm. türü ülkemiz için yeni konukçu olan Aster amellus L. ssp. ibericııs (Stev.) Avetian. üzerinde tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırma ile Türkiye Mikoflorasma dört yeni parazitik fungus türü ve Türkiye Konukçu Bitkilerine de beş yeni konukçu bitki türü katılmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parasitic fungi on the plants of Akdağ (1466 m) Flora which is located in the district of the town, Olur, Erzurum, Turkey was investigated. 221 plant samples were collected from the investigation area between May 1999 and November 1999. By using“scraping”and“transparentation (cutting in to slices by using a razor blade)”methods, 17 fungi species on 17 plant taxa which belong to 10 different family were obtained. 15 species of these fungi belong to class Basidiomycetes. Of these, Puccinia calcitrapae DC, Puccinia cerinthes-agropyrina Tranz., P.cnici-oleracei Pers. ex Desm., P.coronata Corda., P.dispersa Eriks& Henn., P.gentianae Röhl., P.iridis Robenhorst, P.menthae Pers., P.poantm Niels., Puccinia Pers. sp., Phragmidium mucronatum (Pers) Schlect, Uromyces polygoni-aviculare (Pers.) Karst., Uromyces tenuicutis Mc Alp., belong to Pucciniaceae. But Melamspora euphorbiae Cast, which is in the same class belongs to Melamsporaceae. Other two fungi, from the Deuteromycetes class, Dreshlera iridis (Oud.) Ellis belongs to Dematiaceae and Ramularia picridis Fautr.& Roum. belongs to Mucedinaceae. Four different species of parasitic fungi, obtained in our investigation, were determined to be the new records for Micoflora of Turkey. Their names and the host species are given as follows: Puccinia cerinthes-agropyrina Tranz. on Cerinthae minor L., Uromyces tenuicutis Mc Alp. on Pariateria judaica L., Dreshlera iridis (Oud) Ellis, on Iris taochia Woronow ex Grassh, Ramularia picridis Foutr.& Roum. on Picris strigiosa Bieb. Puccinia cnici-oleracei Pers ex Desm. which was determined for the first time on Aster amellus L. ssp. ibericus (Stev.) Avetian. which is recorded as a new host plant for Turkey. As a result, four new species of parasitic fungi were added to Micoflora of Turkey and five new host plant species were also added to host plants of Turkey by this investigation.