Fethiye körfezi'nden boops boops (linnaeus, 1758) ve pagellus acarne (risso, 1827) (sparidae)'nin otolit biyometri, asimetri ve morfolojik özelliklerinin tespiti
Determination of otolith biometry, asymmetry and morphological characteristics of boops boops (linnaeus, 1758) and pagellus acarne (risso,1827) (sparidae) from fethiye bay
- Tez No: 963965
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sparidae, Marmara Denizi ve Akdeniz'de yayılış gösteren ekonomik öneme sahip türleri içeren familyalardan biridir. Bu çalışmada, Fethiye Körfezi'nde yaşayan ve Sparidae familyasından olan Pagellus acarne (Yabani Mercan) ve Boops boops (Kupes Balığı) türlerinin otolit biyometrisinin, asimetrisinin ve morfolojilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Fethiye Körfezi'nden örneklenen B. boops (n=130) ve P. acarne (n=147) bireylerinin boy-ağırlık ve boy-boy ilişkileri, otolit şekil değişkenleri, otolit kütle asimetrileri ve otolit dalgalı asimetrileri hesaplanmıştır. Ayrıca, her iki türün sagittal otolitlerinin Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) çekimleri de gerçekleştirilmiştir. B. boops bireylerinin ortalama ağırlık ve total boyları sırasıyla 41.43±12.274 g ve 16.0±1.409 cm şeklindedir. P. acarne bireylerinin ortalama ağırlıkları 37.83±10.272 g ve ortalama total boyları 13.90±1.073 cm olarak belirlenmiştir. Tüm B. boops bireyleri için total boy-ağırlık ilişkisi W=0.0024TB3.506 (R2=0.916) ve tüm P. acarne bireyleri için total boy-ağırlık ilişkisi W=0.0095TB3.137 (R2=0.944) olarak tespit edilmiştir. B. boops ve P. acarne türlerinin Fethiye Körfezi'nde pozitif allometrik büyüme gösterdiği tespit edilmiştir. P. acarne ve B. boops türlerinin otolit morfolojisi, biyometrisi ve asimetrisinin belirlenmesi amacıyla sagittal otolitleri çiftler halinde çıkarılmıştır. Otolitlerin ağırlık (OA), boy (OB), genişlik (OG), alan (A) ve çevre (Ç) değerleri ölçülmüştür. P. acarne ve B.
Özet (Çeviri)
Sparidae is one of the families that includes economically important species distributed in the Marmara Sea and the Mediterranean. This study aimed to investigate the otolith biometry, asymmetry and morphology of Pagellus acarne (Axillary seabream) and Boops boops (Bogue) species from the Sparidae inhabiting Fethiye Bay. Length-weight and length-length relationships, otolith shape variables, otolith mass asymmetries and otolith fluctuating asymmetries of B. boops (n=130) and P. acarne (n=147) individuals sampled from Fethiye Bay were calculated. In addition, Scanning Electron Microscope (SEM) images of sagittal otoliths of both species were also performed. The average weight and total length of B. boops individuals were 41.43±12.274 g and 16.0±1.409 cm, respectively. The average weight of P. acarne individuals was determined as 37.83±10.272 g and the average total length was determined as 13.90±1.073 cm. The total lengthweight relationship for all B. boops individuals was determined as W=0.0024TL3.506 (R2=0.916) and the total length-weight relationship for all P. acarne individuals was determined as W=0.0095TL3.137 (R2=0.944). It was determined that B. boops and P. acarne showed positive allometric growth in Fethiye Gulf. In order to determine otolith morphology, biometry and asymmetry of P. acarne and B. boops, sagittal otoliths were removed in pairs. Weight (OW), length (OL), width (WO), area (A) and perimeter (P) values of otoliths were measured. A statistically significant difference was found between the right and left otoliths of P. acarne and B.