Grafen kuantum noktacık esaslı moleküler baskılı elektrokimyasal bazlı zearalenone tayini
Graphene quantum dot based molecular imprinted electrochemical based zearalenone determination
- Tez No: 963989
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ATAR, PROF. DR. ABDULLAH AKDOĞAN, PROF. DR. NAZAN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında, östrojenik etkileri nedeniyle gıda güvenliği açısından risk oluşturan bir mikotoksin olan Zearalenon (ZEN) tayini amacıyla, grafen kuantum noktacıkları (GQD) esaslı, moleküler baskı tekniği kullanılarak tasarlanmış elektrokimyasal bir sensör geliştirilmiştir. GQD' ler, geniş yüzey alanı, üstün elektriksel iletkenlik gibi özellikleri sayesinde elektrot yüzeyinin iletkenliğini ve aktif alanını artırarak sensör performansını önemli ölçüde iyileştirmiştir. Moleküler baskılama yöntemiyle ZEN molekülüne özgü tanıma bölgeleri oluşturulmuş ve sensör, seçici, duyarlı ve tekrar kullanılabilir özellikler gösterecek şekilde optimize edilmiştir. Sensörün karakterizasyonu elektrokimyasal yöntemlerle gerçekleştirilmiş ve yapısal analizlerde FTIR ve SEM tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, GQD tabanlı moleküler baskılı elektrokimyasal sensörlerin ZEN' in seçici ve hassas tayininde etkili bir alternatif sunduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, nanoteknoloji ve sensör bilimini birleştiren yenilikçi bir yaklaşım sunarak, gıda güvenliği, çevre analizleri ve biyomedikal tanı sistemlerinde kullanılabilecek yeni nesil sensör tasarımlarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an electrochemical sensor was developed using the molecular imprinting technique based on graphene quantum dots (GQDs) for the determination of Zearalenone (ZEN), a mycotoxin that poses a risk to food safety due to its estrogenic effects. GQDs significantly enhanced the performance of the sensor by increasing the conductivity and active surface area of the electrode, thanks to their large surface area and excellent electrical conductivity. Molecular imprinting was employed to create specific recognition sites for the ZEN molecule, and the sensor was optimized to exhibit selective, sensitive, and reusable properties. The sensor was characterized using electrochemical techniques, while structural analyses were supported by FTIR and SEM techniques. The results demonstrated that the GQD-based molecularly imprinted electrochemical sensor offers an effective alternative for the selective and sensitive detection of ZEN. This study presents an innovative approach that integrates nanotechnology and sensor science, aiming to contribute to the design of next-generation sensors applicable in food safety, environmental monitoring, and biomedical diagnostics.