Karbazol-boron dipirometen-grafen oksit temelli nanoplatformlar
Carbazole-boron dipyrromethene-graphene oxide based nanoplatforms
  1. Tez No: 964026
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM BÜYÜKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez kapsamında, karbazol-BODIPY-glukoz (11 ve 12) foto duyarlaştırıcıları ile karbazol-BODIPY-GO (GO-11 ve GO-12) nano platformları hazırlanmış ve bu yapıların fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen 1-10 no'lu bileşiklerin yapıları 1H, 13C NMR ve MALDI-TOF ile; sonuç bileşikleri 11 ve 12'nin yapıları ise FT-IR, 1H, 13C NMR ve MALDI-TOF spektroskopik tekniklerinden elde edilen verilerle aydınlatılmıştır. Bileşik (11 ve 12)' nin ticari GO ile etkileştirilmesiyle karbazol-BODIPY-GO nanokompozitleri (GO-11 ve GO-12) hazırlanmıştır. Elde edilen nanomalzemelerin yapı karakterizasyonu FT-IR, Raman, EDX spektroskopisi, HR-TEM ve AFM görüntüleme tekniklerinden elde edilen yöntemler ile gerçekleştirilmiştir. Karbazol-BODIPY foto duyarlaştırıcılarının (11 ve 12) ve karbazol-BODIPY-GO nanokompozitlerinin (GO-11 ve GO-12) fotofiziksel özellikleri (floresans kuantum verimi, ΦF, floresans ömürü, 𝜏𝐹, molar absorpsiyon katsayısı (ε), UV-Vis absorpsiyon ve floresans emisyon spektroskopik teknikleri ile incelenmiştir. Karbazol-BODIPY foto duyarlaştırıcılarının (11 ve 12) ve karbazol-BODIPY-GO nanokompozitlerinin (GO-11 ve GO-12) singlet oksijen üretme kapasiteleri (singlet oksijen kuantum verimi, ΦΔ) organik çözücü (DCM) içerisinde belirlenmiş ve su içerisinde de (PBS tampon) etkili şekilde singlet oksjen ürettikleri gözlenmiştir. Hazırlanan karbazol-BODIPY foto duyarlaştırıcılarının ve GO nano platformlarının ışığa karşı dayanıklılıkları, karanlıktaki fotokimyasal kararlılıkları ve ışık altındaki başarılı fotodu-yarlaştırıcı aktivitelerinden dolayı bu sistemlerin kanserin fotodinamik terapi (PDT) uygulamaları için uygun olabilecekleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, carbazole-BODIPY-glucose (11- and 12) photosensitizers and carbazole-BODIPY-GO (GO-11 and GO-12) nano platforms were prepared and the photophysical and photochemical properties of these structures were investigated. The structures of the compounds 1-10 synthesized were elucidated with 1H, 13C NMR and MALDI-TOF; the structures of the resulting compounds (11 and 12) were elucidated with the data obtained from FT-IR, 1H, 13C NMR and MALDI-TOF spectroscopic techniques. Carbazole-BODIPY-GO nanocomposites (GO-11 and GO-12) were prepared by interacting with the compound (11 and 12) with commercial GO. The structure characterization of the obtained nanomaterials was carried out by methods obtained from FT-IR, Raman, EDX spectroscopy, HR-TEM and AFM imaging techniques. Photophysical properties (fluorescence quantum yield, ΦF, fluorescence lifetime, 𝜏𝐹, molar absorption coefficient (ε), of carbazole-BODIPY photosensitizers (11 and 12) and Carbazole-BODIPY-GO nanocomposites (GO-11 and GO-12) were investigated by UV-Vis absorption and fluorescence emission spectroscopic techniques. The singlet oxygen production capacities (singlet oxygen quantum yield, ΦΔ) of carbazole-BODIPY photosensitizers (11 and 12) and carbazole-BODIPY-GO nanocomposites (GO-11 and GO-12) were determined in organic solvent (DCM) and it was observed that they also produced singlet oxygen effectively in water (PBS buffer). It was determined that these systems could be suitable for photodynamic therapy applications due to the light resistance, photochemical stability in the dark and successful photosensitizer activities under light of the prepared carbazole-BODIPY photosensitizers and GO nanoplatforms.