Estetik işlem ve hedonik tüketim ilişkisi-Kütahya ilinde bir uygulama
Relationship between aesthetic process and hedonic consumption- anapplication in Kütahya province
  1. Tez No: 964072
  2. Yazar: AZİME ÇANLI CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Her ne kadar sağlık sektöründe pazarlama kavramı tam anlamıyla kabul görememişse de bugün artık sağlığın temel sağlık hizmetleri kavramından koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri, estetik ve güzellik gibi alanlara kaymaya başlamasıyla sağlıkta pazarlama kavramının önemi de artmaya başlamıştır. Bireylerin estetik işlem operasyonlarına kolayca erişebilmesi, hastanın bir hedonik tüketiciye, estetik işlemin de bir hedonik tüketime dönüşmesine yol açmıştır. Yapılan literatür çalışmaları incelendiğinde estetik işlem algısı ve hedonik tüketim kavramlarının birlikte ele alındığı çalışmalara rastlanmamıştır. Bu nedenle yapılacak çalışma ile literatürde bu alandaki boşluğa katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Çalışma Kütahya ilinde yaşayan 18 yaş ve üstü bireylere yapılacaktır. Çalışmada evreni temsil edecek en az 384 örnekleme kolayda örnekleme yolu ile ulaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of marketing in the health sector has not been fully accepted, the importance of the concept of marketing in health has started to increase as health has started to shift from the concept of basic health services to areas such as preventive and preventive health services, aesthetics and beauty. The fact that individuals can easily access aesthetic operation operations has led to the transformation of the patient into a hedonic consumer and the aesthetic operation into a hedonic consumption. When the literature studies were examined, no studies were found in which the aesthetic process perception and hedonic consumption concepts were discussed together. For this reason, it is thought that this study will contribute to the gap in this field in the literature. The study will be conducted on individuals aged 18 and over living in the province of Kütahya. In the study, it is aimed to reach at least 384 samples, which will represent the universe, by easy sampling.