Siyasi partilerin X platformundaki Z kuşağına yönelik siyasal iletişim stratejileri: 31 mart 2024 yerel seçimleri örneği
Political communication strategies of political parties towards generation Z on platform X: The example of local elections of 31 march 2024
  1. Tez No: 964071
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ATİLLA AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Z Kuşağı'nın siyasal iletişimi algılama ve okuma biçimlerini, 2024 yerel seçim sürecinde Cumhur ittifakı ve Ana Muhalefet'e ait sosyal medya paylaşımları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında 1 Şubat - 31 Mart 2024 tarihleri arasında X platformunda Recep Tayyip Erdoğan ve Özgür Özel tarafından paylaşılan içerikler nicel içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; söylem örüntüleri ve stratejik iletişim tercihleri tematik başlıklar altında sınıflandırılmıştır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi, siyasal iletişim, dijital medya ve genç seçmen davranışları literatürü üzerine inşa edilmiştir. Analiz sonucunda, Cumhur İttifakı'nın daha çok“güçlü lider”,“devlet yönetiminde istikrar”,“ulusal birlik ve beraberlik”gibi makro düzeyde simgesel temaları benimsediği; ayrıca uzun video içerikleriyle seçmenle daha derin bir duygusal bağ kurma stratejisi izlediği görülmüştür. Buna karşılık Ana Muhalefet'in ise“özgürlük ve ifade hakları”,“ekonomik sorunlara duyarlılık”,“samimi ve genç odaklı dil kullanımı”gibi temaları öne çıkardığı ve kısa video içerikleriyle dikkat çekmeyi amaçladığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, Z Kuşağı'nın siyasal iletişimi dijital platformlarda hem içeriksel hem de biçimsel unsurlar üzerinden değerlendirdiğini ortaya koymakta; siyasal aktörlerin genç seçmenlerle kurduğu iletişimin, sadece söylem değil, sunum ve üslup tercihlerine de bağlı olarak şekillendiğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, sosyal medya stratejilerinin kuşaklar arası siyasal katılım farklarını anlamada önemli bir araç haline geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Generation Z's perception and interpretation of political communication through social media posts of the People's Alliance and the Main Opposition during the 2024 local election period. Within the scope of the study, content shared on the X platform by Recep Tayyip Erdoğan and Özgür Özel between February 1 and March 31, 2024, was analyzed using the quantitative content analysis method; discourse patterns and strategic communication preferences were classified under thematic categories. The theoretical framework of the research is built upon the literature on political communication, digital media, and young voter behavior. The analysis revealed that the People's Alliance predominantly adopted macro-level symbolic themes such as“strong leadership,”“political stability in state governance,”and“national unity and solidarity,”and pursued a strategy of establishing a deeper emotional connection with voters through long-form video content. In contrast, the Main Opposition emphasized themes such as“freedom of expression,”“sensitivity to economic issues,”and“a sincere, youth-oriented language,”aiming to capture attention through short video content. The findings indicate that Generation Z evaluates political communication on digital platforms through both content-related and formal elements; the communication established by political actors with young voters is shaped not only by discourse but also by presentation and stylistic preferences. In this respect, the study demonstrates that social media strategies have become a significant tool in understanding intergenerational differences in political participation.