Türk Borçlar Kanunu'nda rekabet yasağı sözleşmesi
Non-compete agreement under the Turkish Code of Obligations
- Tez No: 964079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda rekabet yasağı, TBK 444-447 maddeleri arasında düzenlenmektedir. İşçi, iş yerinde çalıştığı süre içerisinde müşteri çevresi, üretim sırları gibi işyerinin gayri maddi malvarlığına giren birtakım bilgilere vakıf olmaktadır. Bu nedenle, işçi iş sözleşmesi devam ettiği sürece sadakat borcu kapsamında işvereni ile rekabet etmekten kaçınmakla yükümlüdür. Fakat iş sözleşmesinin sona ermesiyle artık bu yükümlülük ortadan kalmaktadır. Bu noktada, işverenin haklı menfaatlerinin korunması amacıyla, işçi ile işveren arasında iş sözleşmesinin sona ermesiyle geçerli olacak bir rekabet yasağı sözleşmesi yapılmaktadır. Rekabet yasağı sözleşmesi ile işçi, belirli bir süre zarfında belirli bir coğrafyada ve belirli bir konuda işveren ile rekabete girmeyeceğini taahhüt etmektedir. Rekabet yasağı sözleşmesi, aslen işçinin anayasal hakkı olan sözleşme ve çalışma özgürlüğüne bir sınırlama niteliğindedir. Bu sebeple, rekabet yasağı sözleşmesi ile işverenin menfaatleri gözetilirken aynı zamanda işçinin ekonomik geleceğinin tehlikeye atılmaması da büyük önem taşımaktadır. Bu hassas dengenin sağlanabilmesi adına kanun koyucu rekabet yasağı sözleşmesine birtakım sınırlamalar ve düzenlemeler getirmektedir. Çalışmamızda bu kapsamda öncelikle rekabet ve rekabet yasağı kavramları üzerinde durulacak ve Türk Hukukundaki rekabet yasağı düzenlemeleri incelenecektir. Ardından rekabet yasağı sözleşmesinin kurulması, geçerlilik şartları ve sözleşmeye getirilen sınırlamalar, hâkimin müdahale yetkisi Yargıtay Kararları ışığında ele alınacaktır. Son bölümde ise sözleşmenin ihlali, sona ermesi ve rekabet yasağı sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklardaki görevli mahkeme sorunundan bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
The non-compete agreement is regulated under Articles 444 to 447 of the Turkish Code of Obligations No. 6098. During the course of employment, the employee gains access to certain information falling within the employer's intangible assets, such as client networks and production secrets. Throughout this period, the employee is under an obligation not to compete with the employer, based on the duty of loyalty that applies during the employment relationship. However, this obligation automatically ceases upon the termination of the employment contract. At this point, in order to protect the employer's legitimate interests, a non-compete agreement may be concluded between the employer and the employee, which becomes effective after the termination of the employment contract. By entering a non-compete agreement, the employee undertakes not to compete with the employer in a specified field, within a specific geographical area, and for a certain period of time. A non-compete agreement essentially constitutes a restriction on the employee's constitutional rights to freedom of contract and the freedom to work. Therefore, while safeguarding the employer's interests, it is also of great importance that the employee's economic future is not jeopardized. In order to maintain this delicate balance, the legislator has introduced a number of limitations and regulations concerning non-compete agreements. Within the scope of this study, the concepts of competition and non-compete obligations will first be addressed, followed by an examination of the relevant regulations under Turkish law. Subsequently, the formation of the non-compete agreement, its validity requirements, legal limitations, and the judge's power of intervention will be discussed in light of the case law of the Court of Cassation. Finally, issues such as the breach and termination of the agreement, as well as the determination of the competent court in disputes arising from non-compete agreements, will be explored.