Gül penceresi çizgelerde hata toleransı
Fault tolerance in rose window graphs
  1. Tez No: 964080
  2. Yazar: BERNUR DAMLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÇİFTÇİ, DOÇ. DR. GÜLNAZ BORUZANLI EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Paralel işlem ve dağıtık sistemlerin temel bileşenlerinden biri olan arabağlantı ağları, teknolojinin gelişimiyle birlikte her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Bir sistemde tercih edilen arabağlantı ağı topolojisi, genel performans üzerinde belirleyici bir rol oynar. Uzak işlemciler arasında hızlı ve kaliteli veri iletişimini mümkün kılan etkili bir topoloji, genellikle yüksek düzeyde hata toleransına da sahiptir. Bu nedenle, arabağlantı ağlarının hatalara karşı dayanıklılığını değerlendirmek, sistemin güvenilirliğini artırmak açısından kritik öneme sahiptir. Bu değerlendirmede kullanılan en temel yapısal ölçütlerden biri bağlantılılık değeridir. Ancak, çoğu bağlantılılık parametresi tek bir tepe arızasını dikkate almakta, ağın yapısal arızalarını ise göz ardı etmektedir. 2016 yılında Lin ve arkadaşları, ağın hata toleransını daha etkili bir şekilde ölçebilen yapı ve altyapı bağlantılılık kavramlarını ortaya atmışlardır. H çizgesi G çizgesinin bir altçizgesi ve F ise G çizgesinin altçizgeler kümesi olsun. F kümesinin her bir çizgesi H altçizgesine izomorf olan bir altçizge (sırasıyla, H altçizgesinin bağlantılı bir altçizgesine izomorf olan bir altçizge) olmak üzere, G-F çizgesi bağlantısız bir çizge ya da tek bir izole tepeden oluşan bir çizge ise F kümesi G çizgesinin bir H-yapı kesim (sırasıyla, H-altyapı kesim) kümesidir. G çizgesinin H- yapı bağlantılılık (sırasıyla, H- altyapı bağlantılılık) sayısı minimum elemanlı bir H-yapı kesim (sırasıyla, H-altyapı kesim) kümenin eleman sayısıdır. Bu tez çalışmasında, 4-regüler bir çizge ailesi olan ayrıt geçişli gül penceresi çizgesi üzerine odaklanılmış ve bu çizgenin hata toleransı, yapı bağlantılılık ve altyapı bağlantılılık kavramları çerçevesinde detaylı olarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Interconnection networks are one of the basic components of parallel processing and distributed systems and are becoming more and more important with the development of technology. The preferred interconnection network topology in a system plays a decisive role in the overall performance. An efficient topology that enables fast and high-quality data communication between remote processors usually has a high level of fault tolerance. Therefore, assessing the fault tolerance of interconnection networks is critical to improve the reliability of the system. One of the most basic metrics used in this assessment is connectivity. However, most connectivity parameters consider a single vertex failure and ignore the structural failures of the network. In 2016, Lin et al. introduced the concepts of structure and substructure connectivity, which provide a more comprehensive framework for assessing the fault tolerance of the network. Let H be a subgraph of connected graph G and F be a set of subgraphs of G. F is a H-structure cut of G if every element of F is isomorphic to H (resp. isomorphic to a connected subgraph of H) when G-F is disconnected or is an isolated vertex. The H -structure connectivity (respectively, H substructure connectivity) of G is the minimum cardinality of overall H -structure cuts (resp. H -substructure cuts). This thesis investigates the fault tolerance of the edge-transitive rose window graph, a 4-regular graph family, by analysing its structure connectivity and substructure connectivity.