Klınefelter sendromlu infertil vakalarda döllenme, embriyo gelişimi ve gebelik oranlarının incelenmesi retrospektif çalışma
Investigation of fertilization, embryo development, and pregnancy rates in infertile cases with klinefelter syndrome a retrospective study
  1. Tez No: 964109
  2. Yazar: BERFİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, ejekülatta sperm bulunmayan (azoospermik) nonmozaik Klinefelter sendromlu (47,XXY) erkek bireylerde mikrodiseksiyon testiküler sperm ekstraksiyonu (mTESE) yoluyla elde edilen spermlerin intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) ile kullanımı sonrasında fertilizasyon, embriyo gelişimi ve gebelik sonuçlarını retrospektif olarak incelemeyi amaçlamaktadır. 2013–2023 yılları arasında İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi'nde mTESE uygulanan 90 nonmozaik Klinefelter sendromlu olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu bireylerin 47'sinde (%52,22) testis dokusundan sperm elde edilmiştir. Sperm bulunan ve bulunamayan bireyler yaş, testis hacmi ve hormonal parametreler açısından karşılaştırılmış; istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmasa da, sperm elde edilen grupta yaş ortalamasının daha düşük, testis volümünün ve serum testosteron düzeylerinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Sperm elde edilen bireylerde matür oositlerde fertilizasyon oranı %64,16 olarak saptanmıştır. Embriyo transferi yapılan olgularda toplam gebelik oranı %72,3, transfer başına canlı doğum oranı ise %47,5 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, nonmozaik Klinefelter sendromlu bireylerde mTESE ve ICSI yöntemleriyle fertilite elde edilebildiği ve belirli oranlarda başarılı gebelik ve canlı doğum sağlanabildiği gösterilmiştir. Ancak başarı oranlarının bireysel değişkenlik gösterdiği göz önünde bulundurularak, tedavi öncesinde hastaların yaş, hormonal profil ve testis hacmi gibi faktörler açısından detaylı biçimde değerlendirilmesi ve bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to retrospectively evaluate fertilization, embryo development, and pregnancy outcomes following the use of sperm obtained via microdissection testicular sperm extraction (mTESE) in non-mosaic Klinefelter syndrome (47,XXY) patients diagnosed with azoospermia, using the intracytoplasmic sperm injection (ICSI) method. A total of 90 non-mosaic Klinefelter syndrome patients who underwent mTESE between 2013 and 2023 at the Istanbul IVF and Women's Health Center were included in the study. Sperm was successfully retrieved from the testicular tissue in 47 of these patients (52.22%). Although no statistically significant differences were found between the sperm-positive and sperm-negative groups in terms of age, testicular volume, and hormonal parameters, patients with successful sperm retrieval tended to be younger and showed higher testicular volume and serum testosterone levels. In cases where sperm was obtained, the fertilization rate in mature oocytes was calculated as 64.16%. Among patients who underwent embryo transfer, the overall pregnancy rate was 72.3%, and the live birth rate per transfer was 47.5%. In conclusion, this study demonstrates that fertility can be achieved in non-mosaic Klinefelter syndrome patients through mTESE and ICSI procedures, and that these methods can lead to successful pregnancies and live births at measurable rates. However, outcomes may vary between individuals. Therefore, it is crucial to evaluate and counsel patients thoroughly before treatment, taking into account factors such as age, hormonal profile, and testicular volume.