IVF embriyolarında anöploidiye neden olan faktörlerin araştırılması
An investigation into the factors contributing to aneuploidy in IVF embryos
- Tez No: 964110
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnfertilite, düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmesinden 12 ay veya daha uzun süre sonra gebeliğin elde edilememesiyle tanımlanan erkek veya kadın üreme sisteminin bir hastalığıdır. İnfertilitenin nedenleri arasında hem kadın hem de erkek faktörleri yer almakta olup, özellikle anne ve baba yaşının doğrudan etkili olduğu yapılan araştırmayla ortaya konmuştur. Kadınlarda yaşa bağlı olarak azalan yumurta rezervi ve embriyoda anöploidi gibi durumlar infertilite nedenleri arasında gösterilirken, erkeklerde ise sperm DNA fragmantasyonu gibi faktörlere dikkat çekilmektedir. Çalışmamızda embriyo aneüploidi'si ile kadın ve erkek yaşı ve sperm DNA fragmentasyonlarının olası ilişkisini incelemek istedik. Çalışmamızda tüp bebek merkezine başvuran ve PGD endikasyonu bulunan 74 hasta yaş, 3.ve 5. Gün embriyo değerlendirilmesi, hormonal değerler ve Aneuploidi açısından karşılaştırıldı. İstatistiki açıklamalar t-testi ve logistik regresyon analizi ile yapıldı. Bu amaçla SPSS 26 istatistik paketi kullanıldı. Kadın ve erkek yaşının aneuploidi içeren embriyo olasılığı ile pozitif ilişkisi saptandı (p=0,001). Kadında bazal hormon değerleri ve sperm DNA fragmentasyonunun aneuploidi ile ilişkisi saptanamadı (p>0,05). Bu araştırmanın sonuçları, üreme sağlığı alanında genetik önemine ışık tutulması, infertilite tedavisinin daha etkili stratejiler geliştirilmesine katkıda bulunabilir, embriyo anöploidisinin ortaya çıkışında anne yaşı ve babadaki sperm DNA fragmentasyonu oranlarına bakarak genetik faktörler açısından sağlıklı bir gebelik için IVF tedavi sürecinin şekillendirilmesini sağlayabilir. Bu sayede, IVF başarı oranlarının artırılması ve infertil çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarının yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Genel olarak, üreme sağlığı alanına önemli katkılar sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Infertility is a disease of the male or female reproductive system defined by the inability to achieve pregnancy after 12 months or more of regular unprotected sexual intercourse. The causes of infertility include both female and male factors, and research has shown that the age of both the mother and father has a direct effect. While conditions such as decreased egg reserve and aneuploidy in the embryo due to age are recognized causes of infertility in women, factors such as sperm DNA fragmentation are emphasized in men. In our study, we aimed to examine the potential relationship between embryo aneuploidy, female and male age, and sperm DNA fragmentation. In the study, 74 patients who applied to the in vitro fertilization center and had PGD indications were compared regarding age, third- and fifth-day embryo evaluations, hormonal values, and aneuploidy. Statistical analyses were performed using the t-test and logistic regression, with the SPSS 26 statistical package utilized for this purpose. A positive relationship was found between the ages of women and men and the likelihood of an embryo containing aneuploidy (p=0.001). No relationship was identified between basal hormone values and sperm DNA fragmentation in women and aneuploidy (p>0.05). The results of this study may illuminate the significance of genetics in reproductive health, contribute to the development of more effective strategies for infertility treatment, and shape the IVF treatment process for a healthy pregnancy by considering maternal age and paternal sperm DNA fragmentation rates in the context of embryo aneuploidy. This approach aims to increase IVF success rates and enhance the chances of infertile couples having children. Overall, significant contributions to the field of reproductive health are anticipated.