Acil servisten gastrointestinal kanama tanısıyla yatırılarak tedavi gören hastaların kanama etiyolojileri ve eritrosit süspansiyonu replasmanı aldıkları kliniğin hastanede yatış süreleri ve mortaliteye olan etkisi
Etiologies of bleeding and the effect of erythrocytesuspension replacement on hospital stay and mortalityof patients hospitalized with the diagnosis ofgastrointestinal hemorrhage from the emergencydepartment
- Tez No: 964116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Emergency Medicine, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada konu olarak acil serviste gastrointestinal kanama tanısı alan ve yatırılarak tedavi gören hastaların kanama etiyolojilerinin ve eritrosit süspansiyonu replasmanı aldıkları sağlık biriminin hastanede yatış süreleri ve mortaliteye olan etkisi araştırdık. Bununla birlikte hastaların gastrointestinal kanama tedavisi süresi boyunca ihtiyaç duyacakları eritrosit süspansiyonu sayılarını etkileyen değişkenleri bulmayı amaçladık. Materyal Ve Metodlar: 01.06.2021-01.06.2023 tarihleri arasında KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuruları sonrası cross-match tetkiki istenen hastalar retrospektif olarak tarandı. 1073 adet başvurudan dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre son olarak olarak tüm kriterleri sağlayan 244 adet başvuru kanama etiyolojilerine, laboratuvar tetkiklerine, yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerine ve eritrosit süspansiyonu replasmanı aldıkları sağlık birimine göre hastanede yatış süreleri ve mortalite oranları arasındaki farklılıklar incelenecektir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişki Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Ölçümler arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Ölçümlerin iki grup açısından incelenmesi t testi, 3 ve daha fazla gruplu açısından incelenmesi ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında fark ya da ilişki çıkan değişkenlerin, sonlanım durumuna etkisi lojistik regresyon testi ile süre ve ES (eritrosit süspansiyonu) sayısına etkisi ise doğrusal regresyon testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Hastalarda gastrointestinal sistem kanamasına yol açan nedenleri araştırdığımızda, NSAİİ kullanımına bağlı vakaların %10,7, antikoagülan veya antiagregan kullanımına bağlı vakaların %41,8, peptik/gastrik ülserlere bağlı vakaların %39,3, özofagus varis kanamasına bağlı vakaların %6,6, kitlelere bağlı vakaların %21,3, özofajit vakalarının %4,5, hemoroid vakalarının %11,5 ve divertikül vakalarının %4,5 olduğu tespit edilmiştir. 5 (%2) hastada ise kanama yol açabilecek herhangi bir neden saptanmamıştır. Çalışmamızda vefat ve taburcu olmak üzere iki ana sonlanım mevcuttur. Hasta grubu sonlanım açısından değerlendirildiğinde cinsiyet durumunun, transfüzyon yapılan birimin, siroz dışındaki komorbid hastalıkların anlamlı farklılık oluşturmadığı bulunmuştur. Bu değişkenlerin tam aksine blood urea nitrogen (BUN)/ kreatinin (KRE), SKB, diyastolik kan basıncı (DKB), nabız, yaş durumu, komorbid hastalık olup olmaması durumu, siroz hastalığı olması durumu gibi değişkenlerin hastaların sonlanımları açısından anlamlı farklılık oluşturduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we investigated the etiology of bleeding in patients who were diagnosed with gastrointestinal bleeding in the emergency department and were hospitalized, and the effect of erythrocyte suspension replacement on hospital length and mortality. However, we aimed to find the variables that affect the number of erythrocyte suspensions that patients will need during the gastrointestinal bleeding treatment period. Materials and Methods: Between 01.06.2021 and 01.06.2023, patients who were required to undergo cross-match examination after their admission to the emergency department of KSBU Evliya Çelebi Training and Research Hospital were retrospectively screened. Out of 1073 applications, according to the inclusion and exclusion criteria, 244 applications that met all the criteria were based on bleeding etiologies, laboratory tests, demographic characteristics such as age and gender, and the health in which they received erythrocyte suspension replacement. Differences between length of hospital stay and mortality rates will be examined. The relationship between categorical variables was analyzed by Chi-square test. The relationship between the measurements was analyzed by Pearson correlation test. The analysis of the measurements in terms of two groups was analyzed with the t-test, and the analysis in terms of 3 or more groups was analyzed with the ANOVA test. The effect of the variables with a difference or relationship in the analysis results on the outcome status was analyzed by logistic regression test and the effect of duration and ES (erythrocyte suspension) number were analyzed by linear regression test. Results: When we investigated the causes of gastrointestinal bleeding in patients, it was determined that the cases due to NSAID use were 10.7%, the cases due to the use of anticoagulants or antiaggregants were 41.8%, the cases due to peptic/gastric ulcers were 39.3%, the cases due to esophageal variceal bleeding were 6.6%, the cases due to masses were 21.3%, the cases of esophagitis were 4.5%, the cases of hemorrhoids were 11.5% and the cases of diverticulum were 4.5%. In 5 (2%) patients, bleeding may cause No cause has been identified. In our study, there are two main outcomes: death and discharge. When the patient group was evaluated in terms of outcome, it was found that gender status, transfused unit, and comorbid diseases other than cirrhosis did not make a significant difference. On the contrary, variables such as blood urea nitrogen (BUN) / creatinine (CRE), SBP, diastolic blood pressure (DKB), pulse, age status, comorbid disease, cirrhosis were found to make a significant difference in terms of the outcomes of the patients.