Radyoterapi sonrasında sıçan burun mukozasındaki değişiklikler ve lokal çörek otu yağı uygulamasının burun mukozasında ortaya çıkan değişiklikler üzerine olası etkisinin araştırılması
Evaluation of the effect of topical application of nigellasativa on acute radiation- induced nasal mucositis
- Tez No: 964117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ASLI ŞAHİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Radyoterapi (RT) baş boyun kanseri tanısı almış olan hastalarda kullanılan önemli ve küratif bir tedavi modalitesidir. Ancak mukozit, kserostomi, disguzi, disfaji, cilt hasarı, sinüzit gibi yaşam kalitesini bozan ve tedaviye ara verilmesine sebep olan komplikasyonları vardır. Çalışmamızın amacı radyoterapiye bağlı olarak sıçan burun mukozasında ortaya çıkan değişiklilerin gösterilmesi ve çörek otu yağının bu mukozal değişiklikler üzerine olası etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 18 sıçan dahil edilmiştir. 1. gruptaki 6 sıçana radyoterapi verilmemiş 3 gün topikal serum fizyolojik uygulanmıştır. 2. gruptaki 6 sıçana 40 Gy tek doz RT uygulanmış ve sonraki 1, 2 ve 3. günlerde topikal serum fizyolojik uygulanmıştır. 3. Gruptaki 6 sıçana ise tek doz(40 Gy) RT uygulanmış ve sonraki 1, 2 ve 3. günlerde topikal çörek otu yağı uygulanmıştır. 10. Günde sıçanlar sakrifiye edilerek burun ve paranazal bölge çıkarılarak burun mukozası histopatolojik olarak incelenmiştir. Incelemeye 13 sıçan dahil edilmiştir. Histopatolojik incelemede burun mukozasında vaskuler dilatasyon, iltihabi hücre infiltrasyonu, yüzeyel erozyon ve eksuda oluşumu ciddiyetine gore sınıflandırılmıştır. 1 gruptaki hiçbir sıçanda mukozit bulguları gözlenmemiştir. 2. Grupta iltihabi hücre infiltrasyonu, yüzeyel erozyon ve eksuda oluşumu 1. Gruba göre anlamlı olarak yüksek oranda görülmüştür.3. grup ile 1. Grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3. Grupta yüzeyel erozyon oluşumu 2. Gruba gore anlamlı bir şekilde azalmıştır. İltihabi hücre iniltrasyonu, vaskuler dilatasyon ve eksuda oluşumu da 2. Gruba gore azalmıştır ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir. Çörek otu yağı radyoterapiye bağlı burun mukozasında oluşabilecek hasara karşı koruyucu bir ajan olarak kullanılabilir. Ancak, çörek otu yağının bu alandaki etkinliğinin anlaşılabilmesi için ileri klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is an important and curative modality for the therapy of head and neck cancer. However, the complications of radiotherapy like mucositis, xerostomia, dysgeusia, dysphagia, skin damage and sinüsitis impair quality of life and cause interruption. The aim of this study was to demonstrate the effect of radiotherapy (RT) on nasal mucosa in rats and to assess the possible radioprotective effects of the local application of nigella sativa (NS) (black seed oil) to treat acute radiation induced nasal mucositis in rats. 18 rats were randomized into three groups: Rats in Group1 had sham RT plus topically administered saline; Group 2 had RT plus saline and rats in Group 3 had RT plus NS. Rats in group 2 and 3 were irradiated with a single dose of 40 Gy to the nasal and paranasal sinus area. Saline was applied to nasal cavity in the first, second and third days after radiotherapy in Group 1 and Group 2 and NS was applied to nasal cavity in Group 3. 10 days after irradiation, the rats were sacrificed and the nasal mucosal tissues were processed for histopathological exam. 13 rats were available for the histopathological examination. Vascular dilatation, inflammatory cell infiltration, superficial erosion and formation of exudates were classified according to the severity by histopathological examination. No evidence of mucositis was observed in group 1. Histologically, vascular dilatation, inflammatory cell infiltration, superficial erosion and formation of exudates were all observed in the RT groups; only the severity and extent were different. The microscopic observations in the NS treated group were better than in Group 2. These preliminary results demonstrated that topical administration of NS to the nasal mucosa may be an effective treatment of acute nasal mucositis due to RT.