Romantik ilişkilerde duygusal zeka ve öz şefkatin ilişki memnuniyeti üzerindeki yordayıcı rolü
The predictive role of emotional intelligence and self-compassion on relationship satisfaction in romantic relationships
- Tez No: 964129
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, bireylerin duygusal zekâ ve öz şefkat düzeylerinin romantik ilişkilerdeki ilişki doyumu üzerindeki yordayıcı etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Duygusal zekâ, bireyin hem kendi hem de başkalarının duygularını tanıma, anlama, düzenleme ve uygun biçimde ifade edebilme kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Öz şefkat ise, bireyin hata, başarısızlık ya da zorlayıcı durumlar karşısında kendisine karşı yargılayıcı olmayan, anlayışlı ve destekleyici bir tutum sergilemesidir. İlişki doyumu ise bireyin romantik ilişkisine dair duygusal bağlılık, iletişim kalitesi ve beklentilerin karşılanma düzeyi gibi faktörleri kapsayan genel tatmin algısını ifade etmektedir. Araştırma kapsamında yürütülen analizlerde, duygusal zekâ, öz şefkat ve ilişki doyumu arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Özellikle öz şefkat düzeyinin, ilişki doyumunun güçlü bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Bu bulgu, bireyin kendisine karşı geliştirdiği şefkatli ve kabul edici tutumun, romantik ilişkilerde memnuniyet düzeyini artırabileceğini göstermektedir. Duygusal zekâ ise ilişki doyumu ile anlamlı ilişkili olmakla birlikte, regresyon analizlerinde anlamlı bir yordayıcı olarak öne çıkmamıştır. Bu sonuç, öz şefkatin romantik ilişkilerdeki doyumu belirlemede daha etkili bir içsel kaynak olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma kapsamında demografik değişkenlerin de etkisi incelenmiş; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve yerleşim yeri gibi faktörlerin duygusal zekâ, öz şefkat ve ilişki doyumu üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı saptanmıştır. Örneğin, kadınların duygusal zekâ düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğu, yaş ilerledikçe öz şefkat düzeyinin arttığı ve kısa süreli ilişkilerde ilişki doyumunun daha yüksek seyrettiği belirlenmiştir. Genel olarak bu çalışma, bireyin içsel psikolojik kaynaklarının, özellikle öz şefkatin, romantik ilişkilerde doyumu artıran önemli bir unsur olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, duygusal iyi oluşu ve ilişki kalitesini desteklemeye yönelik müdahale programlarında öz şefkat gelişiminin öncelikli hedeflerden biri olması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the predictive effects of individuals' emotional intelligence and self-compassion levels on relationship satisfaction in romantic relationships. Emotional intelligence is defined as the capacity to recognize, understand, regulate, and appropriately express both one's own emotions and those of others. Self-compassion refers to an individual's ability to adopt a non-judgmental, understanding, and supportive attitude toward themselves in the face of mistakes, failures, or difficult experiences. Relationship satisfaction encompasses the overall perception of satisfaction in a romantic relationship, including factors such as emotional intimacy, communication quality, and the fulfillment of expectations. The analyses conducted within the scope of the study revealed positive and significant relationships among emotional intelligence, self-compassion, and relationship satisfaction. In particular, self-compassion was found to be a strong predictor of relationship satisfaction. This finding suggests that developing a compassionate and accepting attitude toward oneself can enhance satisfaction within romantic relationships. Although emotional intelligence was also significantly related to relationship satisfaction, it did not emerge as a significant predictor in the regression analyses. This result implies that self-compassion may be a more influential internal resource in determining satisfaction within romantic relationships. The study also examined the influence of demographic variables, revealing significant differences in emotional intelligence, self-compassion, and relationship satisfaction based on factors such as age, gender, educational level, and place of residence. For example, women were found to have higher levels of emotional intelligence than men, self-compassion increased with age, and higher relationship satisfaction was observed in short-term relationships. Overall, the findings suggest that individuals' internal psychological resources especially self-compassion play a crucial role in enhancing satisfaction in romantic relationships. The results indicate that developing self-compassion should be a primary focus in psychological interventions and programs aimed at improving emotional well-being and relationship quality.