Bazı ahududu çeşitlerinin Oltu ilçesine adaptasyonu üzerinde bir araştırma
A Study of some raspberry cultivars on the adaptation to Oltu district
  1. Tez No: 96413
  2. Yazar: MÜCAHİT PEHLUVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Oltu ilçesine bağlı Çamlıbel köyünde bir üreticinin bahçesinde, 1999 ve 2000 yıllarında yürütülen bu çalışmada, yerli ve yabancı orijinli bazı ahududu çeşitlerinin (Heritage, Rubin, Canby, Newburg, Cola, Bursa Boduru, Hollanda Boduru, Summit, Tuleman) adaptasyon kabiliyetleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma boyunca çeşitlerin fenolojik özellikleri, vejetatif gelişme performansı, verim ve verim unsurları, meyvelerin duyusal, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile tomurcukların düşük sıcaklıklara dayanma yetenekleri incelenmiştir. Bu araştırmada kullanılan Heritage, Hollanda Boduru ve Summit çeşitleri hem yaz ve hem de güz döneminde mahsûl verirken, diğer çeşitler yalnızca yaz döneminde mahsûl vermişlerdir. 1999 ve 2000 yılı ortalamalarına göre Newburg, Hollanda Boduru ve Summit çeşitleri sırasıyla 313.60, 296.20, 293.70 g meyve/sürgün ile yaz dönemi için en verimli çeşitler olarak belirlenmişlerdir. Ayrıca bu çeşitler sırasıyla 1.97, 2.66 ve 2.07 g ortalama meyve ağırlığına; % 9.04, % 7.77, % 9.92 suda çözünebilir kuru madde miktarına ve 15.80, 18.50, 31.95 mg/100 g C vitamini içeriğine sahip oldukları saptanmıştır. Yılda iki ürün veren Heritage, Hollanda Boduru ve Summit çeşitleri güz döneminde sırasıyla 352.18, 464.25 ve 331.48 g meyve/sürgün ve 2.55, 3.63, 2.28 g ortalama meyve ağırlığına sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışmada, yılda iki ürün veren Heritage, Hollanda Boduru ve Summit çeşitleri ile yılda tek ürün veren Newburg çeşidinin diğer çeşitlere göre bölgeye daha iyi adapte olabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Carried out in a farm located in Çamlıbel village of Oltu district in Erzurum in 1 999- 2000 years, adaptation characteristics of some raspberry varieties such as Heritage, Rubin, Canby, Newburg, Cola, Bursa Boduru, Hollanda Boduru, Summit, Tuleman were determined in this study. Throughout the study phenological characteristics, vegetative growth performance, yield and yield compenents, sensible, physical and chemical characteristics of the fruits and bud' capable of tolerance to low temperatures were determined. Of the varieties used in this study, Heritage, Hollanda Bodura and Summit yield twice a year, both summer and fall season, while the others yield just once a year. According to 1999 and 2000 year results Newburg, Hollanda Boduru and Summit varieties yielded 313.60, 296.20 and 293.70 g per cane respectively and they were determined to be the most productive varieties. Also, these varieties have 1.97, 2.66, 2.07 g average fruit weight and 9.04, 7.77, 9.92 percent dry matter soluble in water content while they have 15.80, 18.50, 31.95 mg/100 g vitamine C content respectively. It was determined that Heritage, Hollanda Boduru and Summit varieties had average yields at 352.18, 464.25 and 331.48 g per cane while they had 2.55, 3.63 and 2.28 g average fruit weight respectively in the fall season. It was also determined that in this study, Heritage, Hollanda Boduru and Summit, yielding twice a year, along with Newburg, yielding once a year, adapted well to Oltu and similar micro-clima areas of the region.