Futbolculara uygulatılan Core egzersizlerinin fonksiyonel hareket skorları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Core exercises applied to football players on functional movement scores
- Tez No: 964141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14-15 yaş grubu futbolculara 8 hafta boyunca uygulanan Core Egzersizlerinin Fonksiyonel Hareket Skorları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın araştırmasında nicel araştırma yöntemlerinden araştırma kontrol gruplu ön test – son test modeli kullanılmıştır. Araştırmamıza Çankırı Eldivan Belediye Spor Futbol Kulübüne kayıtlı ailelerinden bilgilendirilmiş gönüllü olur formu getiren 30 aktif sporcu dâhil edilmiştir. Sporcular rastgele yöntemlerle 15'i araştırma, 15'i de kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Araştırma grubuna 8 hafta süresince futbol antrenmanlarının yanı sıra core egzersizleri uygulatılmış olup kontrol grubu ise sadece futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Gruplardan çalışma öncesinde ve sonrasında fiziksel ölçüm ve fonksiyonel hareket testi (FHT) değerleri alınarak kayıt edilmiştir. Edilen verilerin istatistik analizinde IBM SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde araştırma gruplarımız arasında shoulder mobility (omuz hareketliliği), hurdle step (engel adım), active straight leg raise (düz bacak kaldırma), değişkenlerinde anlamlı farklılığın olduğu görülmüştür (p0,05) anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak futbolculara uygulanan core egzersizlerinin bazı fonksiyonel hareket skorları üzerine etkisinin olduğu görülmüş olsa da çalışmamızın farklı branş sporcularıyla, uzun süreli ve daha fazla katılımcıyla yapılmasının literatüre daha ciddi katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Core Exercises applied to 14-15 age group football players for 8 weeks on Functional Movement Scores. In the study, a pre-test-post-test control group model was used from quantitative research methods. 30 active athletes registered to Çankırı Eldivan Municipality Sports Football Club and who received informed consent forms from their families were included in our study. Athletes were randomly divided into 2 groups, 15 of them were determined as the research group and 15 as the control group. The research group was given core exercises as well as football training for 8 weeks, while the control group continued only football training. Physical measurements and functional movement test (FHT) values were taken from the groups before and after the study and recorded. IBM SPSS 22.0 statistical package program was used in the statistical analysis of the obtained data. When the findings were examined, it was seen that there was a significant difference in the variables of shoulder mobility, obstacle step, active straight leg raise between our research groups (p0.05). As a result, although it was observed that core exercises applied to football players were effective on some functional movement scores, we think that conducting our study on different branch athletes, for a longer period of time and with more participants would make more serious contributions to the literature.