Kawasaki hastalığında inflamatuar indeksler ve göstergeler ile koroner tutulum ve tedavi yanıtının öngörülmesi
Prediction of coronary artery involvement and treatment response through inflammatory indices and markers in Kawasaki disease
  1. Tez No: 964142
  2. Yazar: MÜRÜVVET GİZEM KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHTAR YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Kawasaki hastalığında spesifik bir tanı testinin olmaması, tanıyı güçleştirmekte ve klinik değerlendirmeyi ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada; sistemik immün inflamatuar indeks (SII), sistemik inflamatuar yanıt indeksi (SIRI), nötrofil-lenfosit oranı (NLR), platelet-lenfosit oranı (PLR), monosit-lenfosit oranı (MLR) ve C-reaktif protein/albümin (CRP/ALB) oranı gibi biyobelirteçlerin; Kawasaki hastalığı tanısı almış çocuk hastalarda koroner arter tutulumunu, anevrizma tipini ve IVIG tedavi yanıtını öngörmedeki potansiyel değeri araştırılmıştır. Ayrıca, bu parametrelerin tipik ve atipik Kawasaki hastalığı ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, retrospektif ve kesitsel çalışmaya, Ocak 2012–Aralık 2024 tarihleri arasında İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kawasaki hastalığı ön tanısı ile izlenen, ICD-10 kodu (M30.3) ile kaydı bulunan, IVIG tedavisi almış ve gerekli klinik, laboratuvar ile ekokardiyografik verilerine ulaşılabilen toplam 150 çocuk hasta dahil edilmiştir. Olguların demografik özellikleri, klinik bulguları, hastalık tipi (tipik/atipik), ateş süresi, IVIG tedavi yanıtı ve ekokardiyografik olarak saptanan koroner arter tutulumları ile anevrizma tipleri kayıt altına alınmıştır. IVIG tedavisi öncesi elde edilen laboratuvar verileriyle SII, SIRI, NLR, PLR, MLR ve CRP/ALB oranları hesaplanmış ve istatistiksel analizlerde Mann Whitney U testi, Ki-kare/Fisher's exact testi, Kruskal-Wallis varyans analizi ve çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Biyobelirteçlerin tanısal performansı ROC analiziyle, en uygun kesim noktası ise Youden indeksi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 150 olgunun %48'i tipik, %52'si atipik Kawasaki hastalığı tanısı almış olup, tipik olguların yaşı daha büyük ve takip süresi daha kısaydı (p4,02 ve SII>1850,912 eşik değerlerinde IVIG direnci öngörülebilmekteydi. Koroner arter tutulumu %25,3 oranında izlenmiş olup; NLR, SII ve PLR değerleri bu olgularda anlamlı düzeyde daha düşüktü. NLR
Özet (Çeviri)
Aim: The absence of a specific diagnostic test for Kawasaki disease (KD) necessitates reliance on clinical criteria. In recent years, various inflammatory biomarkers -including the systemic immune-inflammation ındex (SII), systemic inflammatory response ındex (SIRI), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), and the C-reactive protein/albumin (CRP/ALB) ratio- have been studied for their potential prognostic value in inflammatory conditions. This study aimed to evaluate the predictive utility of these biomarkers for coronary artery involvement, aneurysm type, and intravenous immunoglobulin (IVIG) treatment response in pediatric KD patients. The association of these indices with typical and atypical KD presentations was also assessed. Materials and Methods: This retrospective, cross-sectional study included 150 pediatric patients diagnosed with KD between January 2012 and December 2024 at Izmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital. All patients were identified using ICD-10 code M30.3, received IVIG treatment, and had available clinical, laboratory, and echocardiographic data. Demographic characteristics, clinical findings, duration of fever, disease subtype (typical or atypical), IVIG responsiveness, and coronary artery involvement were recorded. Inflammatory biomarkers were calculated from laboratory values obtained prior to IVIG administration. Statistical analyses included the Mann–Whitney U test, Chi-square or Fisher's exact test, Kruskal-Wallis test, and post hoc comparisons. Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis and Youden's index were used to assess diagnostic performance and determine optimal cut-off values. Results: Of the 150 patients, 48% were classified as having typical KD and 52% as atypical. Patients with typical KD were older and had shorter durations to diagnosis and follow-up (p4.02 and SII>1850.912. Coronary artery abnormalities were detected in 25.3% of patients.