Yoğun ve kritik bakım hemşire yeterliliğinin bireysel iş performansına etkisi
The impact of intensive and critical care nursing competence on individual work performance
  1. Tez No: 964148
  2. Yazar: GÜLŞAH KALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZTÜRK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı bir tasarımda gerçekleştirilmiş olup yoğun ve kritik bakım hemşire yeterliliğinin bireysel iş performansına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Anadolu yakasında bulunan üç kamu hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 210 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Yoğun ve Kritik Bakım Hemşire Yeterlilik Ölçeği (YKBYÖ) ve Bireysel İş Performansı Ölçeği (BİPÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, ANOVA, Pearson korelasyon, Durbin-Watson ve regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present cross-sectional and descriptive study examines the impact of intensive and critical care competence on the individual work performance of nurses. Included in the study were 210 nurses working in the intensive care units of three different public hospitals on the Anatolian side of İstanbul. The study data were collected using a Personal Information Form, the Intensive and Critical Care Nursing Competence Scale (ICCN-CS-1) and the Individual Work Performance Questionnaire (IWPQ). The garnered data were subjected to descriptive statistics, an independent samples t-test, one-way analyses of variance (ANOVA), Pearson correlation analyses, a Durbin-Watson test and regression analyses.