Enfeksiyon kontrol hemşirelerinin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of education needs of infection control nurses
- Tez No: 964147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, enfeksiyon kontrol hemşirelerinin eğitim gereksinimlerini ve hizmet içi eğitimlerde eğitim becerilerini kullanma sıklığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tasarıma sahip araştırmaya, Türkiye genelinde kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 403 enfeksiyon kontrol hemşiresi katılmıştır. Veri toplamada Tanıtıcı Bilgi Formu, Eğitim Gereksinimi Belirleme Formu ve Eğitim Becerileri Ölçeği kullanılmış; veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda enfeksiyon kontrol hemşirelerinin eğitim gereksinimlerinin konulara göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.“Eğitim İhtiyacı”ve“Hukuksal Boyut”konularına yönelik gereksinim puanları daha yüksek bulunurken,“Eğitim Becerisi”ve“Enfeksiyon Kontrol Önlemleri”modülleri daha orta düzey gereksinimle değerlendirilmiştir. Hemşirelerin eğitim becerilerini kullanma sıklıkları yüksek düzeyde olmasına karşın, hem oryantasyon hem de gelişim eğitimlerine olan eğitim gereksinimleri bulunmuştur. Eğitim Becerileri Ölçeği toplam puanı ile yaş, mezuniyet düzeyi ve mesleki deneyim süresi gibi bazı tanıtıcı özellikler arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak enfeksiyon kontrol hemşirelerinin eğitim sürecinin uygulama ve değerlendirme basamağına yönelik eğitime, özellikli birimlerdeki uygulamalar, sürveyans, hukuksal boyut ve mikrobiyoloji ile ilgili konularda kapsamlı ve sürekli eğitim etkinliklerine ihtiyaç duyduğu saptanmıştır. Bu kapsamda, enfeksiyon kontrol hemşirelerine yönelik düzenli, modül bazlı ve ihtiyaca özel yapılandırılmış hizmet içi eğitimlerin yüz yüze veya çevrim içi formatlarda sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the educational needs of infection control nurses and the frequency with which they utilize educational skills during in-service training. This descriptive and cross-sectional study included 403 infection control nurses across Turkey, reached through snowball sampling. Data were collected using the Introductory Information Form, the Educational Needs Assessment Form, and the Educational Skills Scale. The data were analyzed using descriptive statistics, t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. The results revealed that infection control nurses' educational needs varied by topic. Higher need scores were identified for the“Educational Needs”and“Legal Aspects”modules, while the“Educational Skills”and“Infection Control Precautions”modules were rated as moderate-level needs. Although nurses reported a high frequency of using educational skills, there was a consistent need for both orientation and developmental training. Statistically significant differences were observed between the total score of the Educational Skills Scale and variables such as age, education level, and years of professional experience. In conclusion, infection control nurses were found to need more comprehensive and continuous training related to the implementation and evaluation stages of the educational process, as well as in areas such as special unit practices, surveillance, legal issues, and microbiology. Therefore, it is recommended that regular, module-based, and need-specific in-service training programs be offered to infection control nurses in either face-to-face or online formats.