İnflamatuar bağırsak hastalığı olan hastalarda fekal inkontinans ve dışkılama aciliyetinin belirlenmesinde anketin etkinliğinin değerlendirilmesi: jim uygulamalı? Öz bildirim mi? Klinisyen mi?
Evaluation of the effectiveness of the questionnaire in determining fecal incontinence and defecation urgency in patients with inflammatory bowel disease: who should administer it? Self-report? Clinician?
  1. Tez No: 964149
  2. Yazar: MELİS YILMAZ GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fekal inkontinans; inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) olan bireylerin önemli bir endişesidir. Hastalar utanma ve sosyal izolasyon nedeniyle şikayetlerini ilgili klinisyene bildirmekten çekinmektedirler. Bu durum tedavi sürecini olumsuz etkilemekle birlikte yaşam kalitesini de düşürmektedir. Bu çalışmada, İBH'li hastalarda fekal inkontinans ve dışkılama aciliyetinin belirlenmesine yönelik anketlerle iki stratejiyi test etmeyi amaçladık. Fekal inkontinans ve dışkılama aciliyeti yaşayan İBH hastalarını kendi kendine raporlama mı yoksa yüz yüze klinisyen değerlendirmesi mi daha iyi belirler? Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel özellikte bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne 15.04.2024-30.06.2024 tarihleri arasında başvuran, 18 yaşın üzerinde, İBH tanısı ile takip edilen 128 hasta dâhil edildi. 128 hastanın 64'ünden öz bildirim, 64'ünden yüz yüze görüşme yoluyla veri toplandı. Veriler demografik bilgi formu, Fekal İnkontinans Şiddet İndeksi (FISI) ve Fekal İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (FİYKÖ) ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Fecal incontinence is a significant concern for individuals with inflammatory bowel disease (IBD). Patients avoid reporting it to the relevant clinician due to shame and social stigma. This situation negatively affects the treatment process and also reduces the quality of life. In this study, we aimed to test two strategies in questionnaires for determining fecal incontinence and defecation urgency in patients with IBD. Does self-reporting or face-to-face clinician questioning determine IBD patients experiencing fecal incontinence and defecation urgency? Our study is a descriptive and cross-sectional survey study. 128 patients over the age of 18 who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Internal Medicine Polyclinic between 15.04.2024-30.06.2024 and were followed up with the diagnosis of IBD were included in the study. Data were collected from 64 of the 128 patients through self-reporting and from 64 through face-to-face interviews. Data were collected with a demographic information form, Fecal Incontinence Severity Index (FISI) and Fecal Incontinence Quality of Life Scale (FEQLS).