Sfalerit cevherinin hidroklorik asit çözeltilerinde çözünürlüğü
Dissolution of sphalerite ore in hydrochloric acid solutions
- Tez No: 96416
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada Gümüşhane yöresinden temin edilen Sfalerit cevherinin hidroklorik asit çözeltilerinde çözünürlüğü incelenmiştir. Çözünürlük üzerine asit konsantrasyonu, katı/sıvı oranı, reaksiyon sıcaklığı, karıştırma hızı ve tane boyutunun etkileri araştırılmıştır. Sfalerit ile hidroklorik asit arasındaki reaksiyon aşağıdaki gibidir; ZnS (k) + 2HCI (aq) -> ZnCİ2(aq) + H2S (g) Elde edilen deneysel sonuçlardan, bu çözünme reaksiyonunun 60 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklar için II. Mertebeden homojen denklemine uyduğu bulunmuş ve incelenen parametrelerin etkisini gösteren matematiksel modeller türetilmiştir. Bu matematiksel modeller; 20 dakikaya kadar olan çözünme için; X / (1-X) = 4.47.109. (TB)“1'46. (K/S)”0'18. (A)6-14. e7345“. t 20 dakikadan 160 dakikaya kadar olan çözünme için ise; X/ (1-X) = 167,49. (TB)”2'64. (K/S)'10'42. (A)9'5. e-150899/T. t şeklindedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, Sphalerite ore which is obtained from Gümüşhane region is dissolved in hydrochloric acid solutions. The effects of acid concentration, solid- to- liquid ratio, reaction temperature, stirring speed and particle size are investigated on dissolution of the ore. The reaction between Sfalerite and hydrochloric acid is as follows: ZnS(k) + 2HCI(aq) -+ ZnCI2(aq) + H2S (g) From the finding of this study it is stated that this dissolution reaction over 60 °C temperature, has been found to be pseudo homogeneous second order. Also mathematical models which show the effect of investigated parameters are established. These models are as follows: For dissolution which is between 0 and 20 minute; X / (1-X) = 4.47.109. (TB)-1'46. (K/S)“0'18. (A)6'14. e'7345”. t For dissolution which is between 20 and 160 minute; X / (1-X) = 167,49. (TB)-2'64. (K/Sr10'42. (A)9'5. e150699". t