Şehir içi motosiklet kazalarının sıklığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting the frequency of urban motorcycle accidents
- Tez No: 964162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORUÇ ALTINTAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Motosikletler, tüm dünyada, hızlı, bütçe dostu ve pratik bir ulaşım seçeneği olarak giderek daha çok tercih edilmektedir. Bu artan tercih, trafik güvenliği ile ilgili önemli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi ise meydana gelen motosiklet kazalarıdır. Motosiklet kazaları ülkemizin de önde gelen ulaşım güvenliği sorunlardan biri olmuştur. Pandemi sonrası kazaların katlanarak artması yetkilileri önlem alma noktasında bir arayışa itmektedir. Özellikle İzmir özelinde incelendiğinde kazaya etken nedenler arasında zamansal özellikler, çevresel etmenler, yol ağı ve yapısı, demografi ile sürücü özellikleri göze çarpmaktadır. Bu çalışmada İzmir'in kalbi olan 11 ilçesinin trafik analiz bölgelerinde (TAZ) 2018-2023 yılları arasında meydana gelen motosiklet kazaları ön analize tabi tutulmuştur. Kaza istatistikleri zamansal, çevresel, yol ve sürücü özellikleri bağlamında sınıflandırılmıştır. Daha sonra kazaya sebep olabileceği düşünülen diğer boyutlar olan demografi, arazi kullanımı ve hiyerarşik yol uzunluklarını temsil eden açıklayıcı değişkenlerle kaza sayıları analiz edilmiştir. Analizde çoklu doğrusal regresyon modellerinde kullanılan tekniklerden sıradan en küçük kareler yöntemi(OLS) ile çok ölçekli coğrafi ağırlıklı regresyon (MGWR) karşılaştırılmıştır. Performansları kıyaslanmıştır. Özellikle MGWR'nin mekânsal otokorelasyonu ve komşu TAZ alanlarının etkisini dikkate alarak yerel denklemler önermesi dikkat çekicidir. Sağlık kurumları daha küresel, restaurantlar, öğrenci sayıları, ana ve ikincil arterlerin daha yerel etkisi olduğu gözlenmiştir. MGWR'nin bir diğer avantajı ise açıklayıcı değişkenlere farklı bant genişlikleri atamasıyla yerel denklem katsayılarını daha hassas belirleyebilmesidir. Bu anlamda ulaşım güvenliğinden sorumlu kişilere yerel çözümler sunma özelliği bakımından etkili olabileceği varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Motorcycles are increasingly being preferred worldwide as a fast, budget-friendly, and practical transportation option. This growing preference has brought with it significant traffic safety issues. The most important of these issues is motorcycle accidents. Motorcycle accidents have become one of the leading transportation safety issues in our country. The sharp increase in accidents following the pandemic has prompted authorities to seek preventive measures. When examined specifically in İzmir, the primary factors contributing to accidents include temporal characteristics, environmental factors, road network and infrastructure, demographics, and driver characteristics. In this study, motorcycle accidents that occurred between 2018 and 2023 in the traffic analysis zones (TAZ) of 11 districts in the heart of Izmir were subjected to a preliminary analysis. Accident statistics were classified in terms of temporal, environmental, road, and driver characteristics. Subsequently, the number of accidents was analyzed using explanatory variables representing other dimensions that could potentially contribute to accidents, such as demographics, land use, and hierarchical road lengths. In the analysis, the ordinary least squares (OLS) method and the multi-scale geographically weighted regression (MGWR) method, both used in multiple linear regression models, were compared. Their performances were compared. Notably, MGWR proposes local equations by considering spatial autocorrelation and the effects of neighboring TAZ areas. Health institutions were found to have a more global impact, while restaurants, student numbers, and primary and secondary arteries had a more local impact. Another advantage is its ability to assign different bandwidths to explanatory variables, enabling more precise determination of local equation coefficients. In this regard, it is assumed that it could be effective in providing local solutions to those responsible for transportation safety.