Avfî'nin Risale fi'r-Rivayât ve't-Turuk li'd-Dânî adlı eserinin tercüme edilip kıraat açısından değerlendirilmesi
Translation and evaluation of Avfî's work named 'Risale fi'r-Rivayây ve't-Turuk li'd-Dânî' in terms of reading
  1. Tez No: 964163
  2. Yazar: TAHİRE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Muhammed b. Ahmed 'Avfî (öl. 1052/1646), Mısır'da doğmuş ve ilim yolculuğu için İstanbul'a gelerek Ahmed el-Mesyerî'nin (öl. 1006/1597) yanında eğitim almıştır. Kıraat sahasında bu yolculuk, İstanbul tariki üzerine devam etmiştir. Kıraat ilminin günümüze ulaşmasında, bu alanda telif edilen eserlerin etkisi son derece büyüktür. Bu bağlamda, Muhammed b. Ahmed 'Avfî'nin pek çok eser telif ettiği görülmektedir. 'Avfî'nin kıraat ilmiyle ilgili bazı eserleri günümüze ulaşamamış, bazıları ise günümüze ulaşmış olsa da akademik anlamda henüz incelenmemiştir. Bu bağlamda, 'Avfî'ye ait Risâle fi'r-Rivayât ve't-Turuk li'd-Dânî adlı eser de kıraat ilmi açısından akademik bir çalışmaya konu edilmemiştir. Bu eksikliğin giderilmesi doğrultusunda 'Avfî'nin H 11. yüzyılda kaleme aldığı, Süleymaniye Kütüphanesi'nde Ragıp Paşa Bölümü, nr. 15, vr. 148b-192a, demirbaş numarasıyla kayıtlı olan ve yazma halinde bulunan eseri tercüme edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada, Dânî'nin rivayet ve isnadı tahlil edilerek üstâd zincirleri ortaya koyulmaya çalışılmış; kıraat-ı seb'a'dan Dânî'ye ulaşan isnadlar ele alınmıştır. Sonuçta ise kıraat ilmiyle ilgili onlarca eser telif eden 'Avfî'nin özellikle İstanbul tarikinin daha ileri seviyeye ulaşmasında önemli katkıları bulunduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muhammad b. Ahmad ʿAvfī (ö. 1052/1646) was born in Egypt and came to Istanbul for his scientific journey and received education from Ahmad el-Mesyerī (ö. 1006/1597). This journey in the field of recitation continued on the Istanbul path. The works written in this field have had a great impact on the survival of the science of recitation to the present day. In this context, it is seen that Muhammad b. Ahmad ʿAvfī has compiled many works. Some of ʿAvfī's works on the science of recitation have not survived to the present day, while some have survived to the present day but have not yet been studied academically. In this context, the work titled Risāla fī al-Rivāyāt ve al-Ṭuruḳ li al-Dānī belonging to ʿAvfī has not been the subject of an academic study in terms of the science of recitation. In order to fill this gap, ʿAvfī's book, written in the 11th century AH, in the Suleymaniye Library, Ragıp Pasha Section, no. 15, ff. His work, registered with the inventory number 148b-192a and in manuscript form, has been translated. In addition, in this study, an attempt has been made to reveal the master chains by analyzing ed-Dānī's narration and isnād; isnads reaching ed-Dānī from ḳirāāt sebʿa have been discussed. As a result, it is understood that ʿAvfī, who has written dozens of works on the science of al-ḳirāa, has made important contributions, especially in the advancement of the Istanbul tarīk.aha sonra doldurulacaktır.